środa, 29 marca, 2023

Pisuar w domowej łazience

Pisuary kojarzą się zazwyczaj z toaletami publicznymi, jednak zamontowane w łazience, z której na co dzień korzysta męska część domowników, może stać się bardzo funkcjonalnym elementem wyposażenia. Tego typu armatura zużywa mniej wody i ułatwia utrzymanie łazienki w czystości.

Ile miejsca zajmuje pisuar?

Pisuar zajmuje niewiele miejsca – ma mniej więcej 40 cm szerokości i 30 cm głębokości. Można go powiesić na ścianie lub zamontować na stelażu podobnym do tego ze spłuczką sedesową. Zazwyczaj krawędź miski znajduje się na wysokości 65 cm.

Aby zamontowć pisuar, nie musimy mieć bardzo dużej łazienki. Jeśli miałby na przykład wisieć naprzeciwko sedesu, wystarczy 90-centymetrowy odstęp między nimi. Natomiast jeżeli zamierzamy zamontować je przy tej samej ścianie, między osią spłuczki od WC a osią pisuaru należy zachować odległość 50 cm.

http://www.mowimyjak.pl/wnetrza/czy-pisuar-mozna-zamontowac-w-domu-jednorodzinnym,11_34551.html

Instalacja pisuaru nie musi od razu oznaczać ograniczenia miejsca w łazience. Oczywiście nie mamy na myśli łazienek, w których ledwo mieszczą się podstawowe urządzenia. Ale jeśli jest ona odrobinę większa warto przemyśleć montaż pisuaru.

Pisuar ma mniej więcej ok. 40 cm szerokości i ok. 30 cm głębokości. Montuje się go bezpośrednio na ścianie lub specjalnym stelażu. Jeśli wieszamy go na przeciwko sedesu, wystarczy odległość 90 cm. Jeśli będzie znajdował się na tej samej ścianie, to między osią spłuczki od WC do pisuaru należy zachować 50 cm odległości. Dostępne są także pisuary narożne, asymetryczne które zajmują znacznie mniej miejsca.

Pisuary montowane są zwykle na ścianie lub zajmujących niewiele miejsca stelażach podtynkowych.

Pisuar w domowej łazience. Fot. KeramagPisuar w domowej łazience. Fot. Keramag
Pisuary umieszczone obok miski ustępowej. Zajmują naprawdę niewiele miejsca
fot.: Keramag

Rodzaje pisuarów

Materiały, z których najczęściej wykonuje się pisuary to ceramika i stal. Na rynku dostępne są następujące rodzaje pisuarów:

  • zasilane z góry. To najstarszy typ pisuarów, zwykle montowany w toaletach publicznych. Z góry dochodzi do niego rurka zakończona spustem do spuszczania wody. Takie pisuary zwykle nie posiadają klap;
  • zasilane z tyłu. Rury – wodna i kanalizacyjna – doprowadzane są do pisuaru od tyłu (tak jak w przypadku muszli klozetowych), które po zabudowie są praktycznie niewidoczne. Pisuary takie można dodatkowo wyposażyć w deskę;
  • bezwodne. W takim pisuarze brak jest jakichkolwiek elementów przyłączeniowych. Taki pisuar ma specjalną konstrukcję syfonu, który wypełniony jest substancję hydrofobową (olej neutralizujący), która przepuszcza tylko ciecz, a zatrzymuje przykry zapach z kanalizacji. Wystarczy tylko dwa lub trzy razy w ciągu roku go wymienić. Bezwodna technologia rocznie pozwala oszczędzić około 15 tysięcy litrów wody, co odpowiada ilości 7000 spłukiwań.

Pisuar w domowej łazience. Fot. LaufenPisuar w domowej łazience. Fot. Coram

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii