Taras to miejsce, gdzie możemy odpoczywać po ciężkim dniu i cieszyć się pięknem przyrody. Stanowi on przedłużenie domu i często jest przestrzenią przeznaczoną nie tylko do wypoczynku, ale również spotkań towarzyskich. Taras nie zawsze zostaje uwzględniony już pierwotnym planie budynku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zrobić taras na gruncie samodzielnie. Taka budowa jest stosunkowo prosta, lecz wymaga przestrzegania pewnych zasad. Jak krok po kroku zbudować taras na gruncie? Podpowiadamy.
Jak można samodzielnie zrobić taras na gruncie?
Mimo że wciąż jednym z najpopularniejszych typów tarasów jest taras betonowy, to coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę tarasu na gruncie, ze względu na to, że prace takie przebiegają znacznie szybciej i nie wymagają praktycznie wykonywania prac mokrych. Taki taras naziemny, jeżeli zostanie odpowiednio zaizolowany i wykonany, a do jego wykończenia użyjemy materiałów takich jak bruk klinkierowy, kamienie czy płyt betonowych, wówczas będzie nam służył przez wiele lat i pozostanie w świetnym stanie przez długi czas.
Przygotowanie podłoża pod budowę tarasu na gruncie
Zanim zdecydujemy się na to, by samodzielnie wykonać taras na gruncie, powinniśmy najpierw stworzyć projekt, który uwzględni elementy tak jak konstrukcja tarasu, jego powierzchniowa warstwa, zabezpieczenie krawędzi tarasu, warstwa izolacji, wysokość tarasu, jego spadek, a także materiał, z którego będzie wykonany.
Niezależnie od tego czy chcemy wykonać wysoki, czy niski taras, musimy pamiętać o tym, aby uwzględnić spadki umożliwiające odprowadzenie wody. Powinny one wynosić 1-2% od budynku do powierzchni trawnika, czyli na każdym metrze długości, poziom tarasu powinien się obniżać o 1-2 cm.
Warto jak najlepiej zaplanować sobie budowę tarasu na gruncie, aby wszelkie prace przeprowadzić sprawnie i poprawnie. Dlatego, kiedy mamy już plan i projekt, powinniśmy zająć się przygotowaniem podłoża pod budowę tarasu na gruncie. W tym przypadku przygotowanie nawierzchni i prace naziemne należy rozpocząć od tzw. korytowania, czyli usunięcia wierzchniej warstwy hummusu. Wybrany teren musimy oczyścić również z trawy, chwastów roślin i innych zanieczyszczeń.
Następnie należy przygotować wykop. Jego głębokość musimy dopasować w taki sposób, aby poziom nawierzchni tarasu był na równi z poziomem gruntu lub nieco ponad nim. Tutaj należy również zwrócić uwagę na położenie drzwi tarasowych, którymi będziemy wychodzić na ten teren. Jeżeli nie znajdują się one na równi z przygotowanym podłożem, wówczas inwestor powinien zastanowić się, czy woli przygotować skarpę, na której zlokalizuje taras czy umieścić pod drzwiami tarasowymi schodki, które będą prowadziły do tego miejsca rekreacji. W przypadku wyboru skarpy bardzo istotne jest, aby ją wzmocnić w taki sposób, by się nie osuwała. W tym celu należy wykopać krawężniki lub stworzyć drewnianą bądź betonową palisadę.
Ułożenie krawężników
W kolejnym etapie należy stworzyć podbudowę i zabezpieczyć wszystkie krawędzie tarasu. Z jakich materiałów może być wykonana podbudowa? Mamy wiele możliwości. Inwestorzy najczęściej stawiają na podbudowę tarasu na gruncie z zagęszczonego warstwami kruszywa. Jeśli chodzi o krawężniki, najpopularniejszym rozwiązaniem wciąż są betonowe modele, ewentualnie palisady bądź gazony. Dobierając odpowiedni krawężnik, zwróćmy uwagę na to, aby był on dostosowany do wysokości tarasu, a także znajdujących się wokół tej przestrzeni skarp.
Jeżeli chcemy zlokalizować nasz taras na bardzo wysokim nasypie wówczas, zamiast krawężników, możemy wykorzystać mury oporowe. Pamiętajmy, że odpowiednio wykonana podbudowa będzie decydowała o trwałości tarasu. Z tego powodu, jeżeli decydujemy się na podwyższony taras, wówczas powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób wykonamy nasyp. Najlepiej jeżeli wykorzystamy w tym celu piasek lub pospółkę, która będzie sypana 30 cm warstwami i każdorazowo dokładnie zagęszczana.
Wykonanie nawierzchni tarasu
Po wykonaniu podbudowy i rozsypaniu po niej podsypki piaskowej tak przygotowane podłoże należy jak najlepiej ubić. W tym celu można wykorzystać specjalne urządzenie, jakim jest zagęszczarka. Jeżeli nie mamy możliwości wynajmu takiego sprzętu, wówczas możemy wyrównać i ubić teren przy użyciu ubijaka ręcznego do ziemi. Kiedy teren zostanie wyrównany i ubity, wówczas jest gotowy na wykonanie nawierzchni tarasu.
Jeżeli chcemy wykonać nawierzchnię tarasu z płyt betonowych lub bruku, wówczas powinniśmy pamiętać o tym, że mogą być one układane wyłącznie na podbudowie z kruszywa. Dlatego powinniśmy ponownie wyrównać poziom gruntu i położyć warstwę żwiru bądź tłocznia o grubości 2-3 cm. Następnie należy ją zagęścić i rozsypać podsypkę piaskowo-cementową o grubości 5-10 cm. Pamiętajmy, by stosunek piasku do cementu wynosił 6:1. Tej warstwy nie musimy już zagęszczać, a jedynie ją wyrównać. Bardzo istotne jest również, by podczas wykonywania tej podbudowy nadać nawierzchni odpowiedni spadek wynoszące co najmniej 1,5%.
Niezależnie od tego czy wybierzemy kamienne, czy betonowe płyty bądź kostkę brukową, należy układać je na podsypce w taki sposób, aby ich poziom był co najmniej 3 mm wyższy niż docelowy poziom tarasu, ponieważ po ubiciu osiągnie on wymaganą głębokość. Szczeliny między poszczególnymi elementami tarasu należy wypełnić piaskiem o frakcji 2 mm. Samo układanie nawierzchni tarasu najlepiej zacząć od narożników. Podczas takich prac warto wspomagać się poziomicą i sznurkiem. Kolejne rzędy można układać w taki sposób, aby odstępy między nimi były niewielkie.
Taras na gruncie – rodzaje nawierzchni
Wybierając nawierzchnie tarasu, możemy kierować się funkcjonalnością poszczególnych rozwiązań lub ich estetyką. Do najpopularniejszych typów nawierzchni tarasu można zaliczyć płyty chodnikowe i betonowe. Nieco droższym, lecz bardziej estetycznym rozwiązaniem są barwione płyty dekoracyjne, które jak sama nazwa wskazuje, są barwione w masie i dodatkowo mogą mieć wytłoczoną fakturę.
Z tego powodu w zależności od doboru konkretnego modelu, możemy postawić na przykład na rozwiązanie, które imituje naturalny kamień czy kostkę brukową. Najdroższym wariantem, który najrzadziej wykorzystywany jest podczas tworzenia nawierzchni tarasu, są płyty z prawdziwego kamienia, a więc bazaltu, granitu czy synaju. Chętnie wybieranym rozwiązaniem jest również kostka brukowo-betonowa bądź granitowa dopasowana do modelu zastosowanego na przykład na podjeździe.
Beton to niejedyna nawierzchnia wykorzystywana w celu wykończenia powierzchni tarasu. Na takim podłożu można umieścić też płytki mrozoodporne. Dużo popularnością cieszą się również tarasy drewniane. Mogą być one wykonane z drewna egzotycznego lub polskiego. W takim przypadku legary bądź deski tarasowe powinny być jednak odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, mrozem czy opadami. Z kolei taras z desek kompozytowych nie wymaga już zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest bardziej wytrzymały niż drewniany, a wizualnie daje podobny efekt.
Czy warto zdecydować się na wykonanie tarasu na płycie betonowej?
Wykonanie tradycyjnego tarasu na płycie betonowej to dobre rozwiązanie, które jest znacznie szybsze niż wykonywanie standardowego tarasu na betonie. Tak jak w każdym przypadku, jednak ważny jest odpowiedni plan. Żeby zbudować taki taras, należy pamiętać o kilku niezbędnych elementach. Jednym z najistotniejszych elementów tarasu jest humus zagęszczony warstwami kruszywa. To, w jaki sposób zostaną uformowane poszczególne warstwy, będzie determinowało trwałość tej konstrukcji. Staranne wykonanie warstw podbudowy jest więc w przypadku tarasu na płycie betonowej.
Kluczowym elementem jest też to, że utwardzone podłoże powinno osiągnąć taką wysokość, aby obniżało się o 1-2 cm od budynku w kierunku trawnika, by zapewnić swobodny spływ wody. Wykończenie nawierzchni tarasu w przypadku płyt betonowych jest dość proste. Można użyć w tym celu specjalnych płytek mrozoodpornych o wielkości 10 cm, 20 cm lub innej. Wykończenie nawierzchni tarasu drewnem również jest ciekawą opcją. Drewniany taras pięknie się prezentuje i doskonale wpisuje w klimat nie tylko klasycznych, ale i nowoczesny domów. Podczas wykonywania tarasu z drewna, należy jednak pamiętać o impregnacji desek.
Budowa tarasu na gruncie krok po kroku – izolacja i dylatacja
Podczas budowy tarasu na gruncie nie musimy wykonywać hydroizolacji ze względu na to, że w przypadku, kiedy woda przeniknie przez poszczególne warstwy, nie zawilgoci pomieszczeń, a jedynie grunt. Jeżeli jednak chcemy, aby nasz taras posiadał izolację, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją wykonać. Ważne jest jednak, aby zabezpieczyć ścianę, do której będzie przylegał taras przed wilgocią.
Warstwa izolacji musi sięgać powyżej zaplanowanego poziomu tarasu. W tym celu należy pokryć płytę powłoką z polistyrenu ekstrudowanego o grubości 2-5 cm. Taka warstwa dodatkowo zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi ten teren. Taka warstwa to dobra opcja, jeśli zależy nam na dodatkowej izolacji. Wówczas podczas montażu tarasu możemy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi przez naklejanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego grubości kilkunastu milimetrów ściany domu i jego powierzchnię.
Jeśli chodzi o dylatację, wykonuje się ją również między ścianą a tarasem. Jeżeli jednak jego powierzchnia jest bardzo duża, wówczas na wierzchnich warstwach tarasu również należy wykonać dylatacje, która zapobiegnie pękaniu płytek. Należy wykonać ją w taki sposób, aby w warstwie dociskowej, a także na wierzchni pionowej zostawić szczeliny o grubości 10 mm, które następnie należy wypełnić materiałem elastycznym.