wtorek, 11 czerwca, 2024
Strona głównaŁazienkaBaterie łazienkoweJak wybrać właściwą baterię łazienkową?

Jak wybrać właściwą baterię łazienkową?

Przedstawiamy cykl poradnikowy Łazienkowe puzzle, który jest syntetycznym przeglądem rozwiązań, które możemy zastosować w naszych łazienkach. Od baterii rozpoczynając, przez zestawy natryskowe i podtynkowe, na rodzajach wylewek i głowic kończąc. Różnorodność form i kształtów oraz wielość zastosowań powoduje, że poszczególne elementy możemy dobierać i łączyć niczym puzzle.

Czym różni się główka od głowicy natryskowej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii? Urządzenie łazienki jest trudną przeprawą przez specjalistyczne słownictwo i bogactwo rozwiązań. Musimy wybrać produkty funkcjonalne i estetyczne, ale też takie, które nie przysporzą kłopotów i kosztów w przyszłości. Pomagamy umiejętnie rozwiązać tę łazienkową układankę.

Baterie to najliczniejsza grupa produktów łazienkowych. Mnogość ofert potrafi przyprawić o zawrót głowy – począwszy od różnorodności kształtów (półokrągłe i eliptyczne, kwadratowe) rodzaju wykończenia (satynowe, chromowane, stal szczotkowana, tzw. inox, czy wreszcie stylizowane na miedź, brąz, mosiądz) na użytecznościach kończąc (np. baterie podświetlane lub z hydromasażem). Podczas przeglądania sklepowych półek czujemy się zagubieni. Różne wzory, modele, ceny. Jak zatem zmierzyć się z kupnem baterii łazienkowej?

Miejsce montażu baterii

Zanim zaczniemy przebierać we wzorach i mechanizmach – zdecydujmy najpierw jak zamontujemy baterię.

Kupmy baterie sztorcowe/stojące (instalację wodną łączy się z baterią za pomocą elastycznych wężyków) jeśli chcemy mieć je na obrzeżu umywalki lub wanny. W tej grupie (obok najpopularniejszych jednootworowych) dostępne są ekskluzywne baterie dwu-, trzy-, cztero- i pięciootworowe, gdzie każda część baterii (wylewka, pokrętła, rączka prysznica) stanowią osobne elementy.

O zakupie baterii ściennych musimy zdecydować jeszcze przed wykończeniem ścian bowiem tutaj instalacja wodna musi być precyzyjnie doprowadzona do samej baterii, a brak takiego dopasowania poskutkuje rozkuwaniem murów. Baterie ścienne występują często w starym budownictwie i wielu blokach mieszkalnych. Kupowane są zazwyczaj wtedy, gdy trzeba zastąpić starą baterię nową, bez dodatkowych remontów.

Umywalkowe baterie nablatowe i wielootworowe modele wannowe, które być może charakteryzują się mniej standardowym montażem, ale z pewnością są bardziej nowoczesne i ciekawsze wizualnie.

Sposób montażu

Jedną z najmodniejszych propozycji do nowoczesnych łazienek są baterie podtynkowe – montowane przy wannie lub kabinie prysznicowej. Jest to estetyczne, modne rozwiązanie, pozwalające ukryć wszelkie niepożądane elementy instalacji hydraulicznej. W ścianie umieszczany jest mechanizm sterujący wypływem wody, na zewnątrz widoczna jest tylko dźwignia baterii wraz z ozdobną maskownicą i przełącznikiem oraz wylewką.

Sposób odkręcania wody

Pobór wody z baterii dwuuchwytowej to każdorazowe odkręcenie dwóch pokręteł. Zdaniem specjalistów marnujemy wtedy wodę, która wylewa się niepotrzebnie do czasu uregulowania strumienia i temperatury. Każda zmiana ciśnienia i temperatury (np. kiedy inny domownik korzysta z wody w innym pomieszczeniu) powoduje konieczność jej ponownej regulacji.

Baterie jednouchwytowe są popularniejsze i wygodniejsze – oszczędzają nasz czas (jedna dźwignia ustawia strumień i temperaturę) i pieniądze (oszczędzamy około 30% wody). W niektóry ch bateriach wykorzystuje się system ECO-SAVE –  specjalnie zaprojektowany ogranicznik przepływu wody, dzięki któremu zmniejsza się jej zużycie nawet do 30%. Podczas odchylania dźwigni wyczuwalny jest pewien opór. Dopiero jego pokonanie zwiększa do maksimum strumień wody.

Rachunki pozwala także obniżyć stosowanie baterii termostatycznych, które dodatkowo zabezpieczają przed ryzykiem poparzenia się.

To oczywiste, że jeżeli dbamy o ekologię wybieramy baterie, które zmniejszają zużycie wody. Dla tych, którzy dodatkowo za priorytet uważają higienę, najlepsze będą baterie sensorowe – uruchamiają się pod wpływem zbliżenia rąk do czujnika i wyłączają się automatycznie po ich oddaleniu – podpowiadają eksperci firmy Deante.

Wykończenie

Baterie posiadają powłokę chromową, satynową bądź tzw. inox (stal szczotkowana). Zanim kupimy baterię warto obejrzeć jej powierzchnię, czy nie posiada zarysowań czy nierówności. Zapytajmy także o głowice – najtrwalsze są te ceramiczne. Idealnie gdy posiadają elementy tłumiące hałas – tzw. sitka, dzięki którym ich praca będzie bardzo cicha, precyzyjna i lekka.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii