wtorek, 11 czerwca, 2024
Strona głównaBalkon i tarasJak wybrać moskitierę na taras?

Jak wybrać moskitierę na taras?

Moskitiery to funkcjonalne siatki, które chronią przed wlatywaniem owadów do mieszkań. Osłonki na okna i drzwi tarasowe ograniczają także przedostawanie się kurzu czy pyłków do domowego wnętrza. Moskitiery montowane są na kilka sposobów. Zasłona przesuwna, plisowana czy rolowana – czym się różnią i którą z nich warto wybrać?

Co to jest moskitiera?

Moskitiera to siatka, którą można zamontować na oknach oraz drzwiach prowadzących na balkon lub taras. Zadaniem takiej konstrukcji jest zabezpieczenie mieszkania przed obecnością owadów. Niewielkie oczka moskitiery sprawiają, że do domu nie mogą przedostać się zarówno duże insekty (np. muchy), jak i te mniejsze. Wiele osób ceni taką osłonę zwłaszcza za to, że zatrzymuje komary.

Montaż moskitiery w swoim domu sprawia, że latem można bez obaw otwierać na oścież okna i drzwi tarasowe. Dzięki temu łatwiej wpuszcza się do wnętrza świeże powietrze i szybciej wietrzy mieszkanie po upalnych temperaturach.

Jakie są rodzaje moskitier na okna i tarasy?

Moskitiery dzielą się na kilka rodzajów. Najprostszy typ osłony określa się mianem moskitiery ramkowej lub kołnierzowej. Taka konstrukcja ma bardzo prostą budowę. Jej bazą jest obramowanie z aluminium lub PVC. Na obudowę naciągnięta jest siatka, która po instalacji chroni przed komarami i innym insektami. Całość montuje się w ramie okna za pomocą obrotowych haczyków.

Kołnierzową osłonę można wykorzystać także do stworzenia moskitiery drzwiowej na zawiasach. W takim przypadku przybiera ona formę dodatkowego skrzydła, które otwiera się w przeciwnym kierunku niż właściwe drzwi na balkon lub do ogrodu.

Osłony ramkowe mogą przybierać też formę moskitiery przesuwnej, która sprawdza się w drzwiach balkonowych i tarasowych. W takim przypadku konstrukcja z naciągniętą siatką montowana jest do futryny na prowadnicach. Takie rozwiązanie umożliwia wygodne przesuwanie sztywnej zasłony w pożądanym kierunku.

Kolejny typ osłony to moskitiera rolowana. Ten rodzaj zabezpieczenia na okna lub drzwi często określa się również jako zwijany czy kasetowy. Nazwy te wynikają z funkcji i sposobu montażu osłony. Taka moskitiera wymaga stworzenia instalacji z elementów takich jak:

  • kaseta, do której zwija się osłona, gdy nie jest używana;
  • prowadnice umieszczone na ościeżnicy;
  • profil służący zaczepieniu rozwiniętej siatki.

Następny typ moskitiery nosi nazwę plisowanej. Taką zasłonę cechuje nie tylko funkcjonalność, ale i wysoka estetyka. Wszystko dlatego, że powierzchnia siatki nie jest płaska, a pofałdowana w ozdobny sposób. Zakładki powstają dzięki konstrukcji, która podtrzymuje moskitierę przy pomocy kilku rzędów naciągniętych linek. Podczas składnia taka forma zasłony przypomina drzwi harmonijkowe.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w moskitierę na taras?

Zamontowanie moskitiery drzwiowej przy wejściu na taras to rozwiązanie, które potrafi znacznie podnieść komfort codziennego życia. Siatka na drzwi balkonowe nie tylko zabezpiecza mieszkania przed inwazją insektów, ale również zapobiega przedostawaniu się kurzu oraz innych zanieczyszczeń do wnętrza.

Osłonka jest w stanie zatrzymywać po zewnętrznej stronie okna także pyłki kwiatów, drzew, krzewów czy traw. Ta funkcja przydaje się zwłaszcza w okresie kwitnienia, ponieważ wtedy w powietrzu unoszą się ogromne ilości tych drobin. Tym samym moskitiera może nieco ograniczyć męczarnie alergików lub osób wrażliwych na intensywne zapachy roślin.

Jaka moskitiera na drzwi balkonowe będzie najlepszym wyborem?

Na pytanie „jaka moskitiera na taras jest najlepszym rozwiązaniem?” nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko dlatego, że dobór siatkowej osłony na drzwi zależy od kilku czynników. Znaczenie ma przede wszystkim rozmiar wejścia. W przypadku dużych drzwi dobrze sprawdzają się moskitiery plisowane, przesuwne czy rolowane (jeśli kaseta i profil zostaną zamontowana po bokach, a prowadnice u góry oraz na dole).

Jednak nie zawsze opłaca się instalować takie zaawansowane konstrukcje. Gdy wyjście na taras lub balkon ma kształt klasycznych drzwi, to moskitiera ramkowa w formie sztywnego skrzydła z magnesem ułatwiającym zamknięcie, będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Kolor moskitiery ma znaczenie – jaką wybrać?

Przed zakupem moskitiery warto zastanowić się jeszcze nad jej kolorem. Wbrew pozorom ma on spore znaczenie i to nie tylko estetyczne. Moskitiery okienne i balkonowe najczęściej występują w trzech kolorach – białym, szarym i czarnym. Ten pierwszy łatwo ulega zabrudzeniu czy żółknięciu, ale za to zapewnia największą prywatność. Wszystko dlatego, że biała siatka ogranicza widoczność z zewnętrznej strony.

Moskitiera w kolorze czarnym jest uniwersalnym rozwiązaniem, na którym brud nie jest mocno widoczny. Jednak czerń zapewnia najsłabszą ochroną przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, ponieważ nie powoduje takich zaburzeń widoczności, jak biała osłona.

Szara moskitiera to rozwiązanie, które jest relatywnie łatwe w utrzymaniu i zapewnia największą dyskrecję w kontekście estetyki. Szary kolor z reguły tworzy najmniejszy kontrast z ramą okien lub drzwi balkonowych. Z tego względu rzadko kiedy rzuca się w oczy.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii