Biokominek to alternatywa dla tradycyjnego kominka, którą można zainstalować w dowolnym miejscu bez konieczności odprowadzania dymu. Coraz częściej montaż odbywa się na tarasach, gdzie płomień umila wieczorne chwile o każdej porze roku. Co warto wiedzieć na temat urządzenia przed umieszczeniem go w aranżacji?
Jak działa biokominek na paliwo?
W ekologicznej wersji kominka stosuje się biopaliwo, czyli bioetanol. Spalanie go nie pozostawia żadnych odpadów w postaci popiołu ani grudek węgla, dzięki czemu jest przyjazne dla środowiska. W wyniku reakcji dochodzi jedynie do uwalniania pary wodnej i niedużych porcji dwutlenku węgla. Urządzenia powstają ze stali nierdzewnej i szkła.
Każdy biokominek ma zbiornik, do którego wlewa się paliwo. Następnie po podpaleniu pojawia się żywy ogień, który stanowi źródło ciepła i można się przy nim ogrzać. Nie trzeba martwić się o spaliny – urządzenie nie wydziela żadnych zapachów ani szkodliwych substancji. Intensywność płomieni podlega regulacji. Aby zgasić palenisko, wystarczy odciąć mu dostęp powietrza poprzez zamknięcie pokrywy.
Biokominek do zabudowy a wolnostojący na taras
Wybór pomiędzy biokominkiem wolnostojącym a zabudowanym na taras zależy od preferencji właścicieli i projektu powierzchni. Pierwszy z nich charakteryzuje się mobilnością, więc można zmieniać jego położenie zgodnie z aktualnymi potrzebami. Zwykle takie urządzenia są nieco większe, dlatego da się nimi produkować mocniejsze ciepło.
Model zabudowany nie zajmuje miejsca na podłodze, więc sprawdzi się na niewielkich przestrzeniach, na których liczy się każdy centymetr. Wygląda bardzo nowocześnie i wpisze się w minimalistyczne projekty zgodne z aktualnymi trendami. Gdy umieści się go odpowiednio wysoko, nie trzeba się obawiać, że dosięgną do niego małe dzieci czy zwierzęta.
Kominek ekologiczny – o czym pamiętać przed zamontowaniem?
Przed zakupem biokominka trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim nie każdy model nadaje się do montażu na zewnątrz. Należy poszukać wariantów przeznaczonych do zabudowy poza pomieszczeniami. Podłoże musi być stabilne i wykonane z materiałów odpornych na podpalanie. Miejsce powinno cechować się odpowiednią wentylacją. Zazwyczaj na werandach nie ma z tym problemu, ale niekiedy są one zamykane i warto o tym pamiętać.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że taka forma ogrzewania i ozdoby wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego kupowania biopaliwa. W sklepach znajduje się mnóstwo modeli o różnorodnym designie. Poza klasycznymi biokominkami są dostępne również takie o nieszablonowych kształtach. Warto dobrze się zastanowić, który będzie najlepiej pasował do stylu aranżacji.
Ile kosztuje biokominek na taras?
Da się kupić biokominek niewielkich rozmiarów nawet za kilkaset złotych. Ceny są jednak bardzo zróżnicowane i nie brakuje modeli nawet za wiele tysięcy. Wpływ na koszt urządzenia mają m.in. moc grzewcza, design czy rozmiar. Nie można zapominać również o kosztach montażu, jeśli korzysta się z pomocy fachowców.