Jak stworzyć wnętrze w stylu retro?

Lubisz czarno białe filmy? Podoba Ci się dostojny barok? Jeśli tak, to styl retro jest właśnie dla Ciebie. Podpowiemy Ci jak szybko i niedrogo stworzyć nostalgiczny wystrój nawiązujący do minionych epok.

Jak stworzyć wnętrze w stylu retro?

Styl retro nadaje wnętrzu niepowtarzalnego i szczególnego klimatu. Kojarzy się z romantyczną atmosferą oraz wracania do tego co stare. Obecnie jest to jeden z najmodniejszych trendów w projektowaniu wnętrz. Dzisiejsze retro jest nowoczesne, nie wyklucza awangardowych rozwiązań i w niczym nie przypomina przeładowanych antykami aranżacji. Świetnie wygląda w minimalistycznych pomieszczeniach, w których wyróżniają się jedynie dekoracje.

Retro w projektowaniu domów i mieszkań przejawia się najczęściej w trafnie dobranych dodatkach w starym stylu, które nadają wnętrzu wyrazu. Przedmioty i meble kupione na targach staroci lub w sklepach z antykami w połączeniu z nowoczesnym wykończeniem pomagają stworzyć klimat z dawnych lat – tłumaczy Anna Ostapowicz, stylistka klimatydomu.pl – nie musimy inwestować dużych pieniędzy w remont, nawet niewielkim kosztem możemy stworzyć stylizację retro. Wystarczy postawić na jeden mocny akcent, na przykład barokowe dekoracje ścienne i kanapę obitą, miękką tkaniną, znalezioną na pchlim targu aby wnętrze nabrało charakteru.

Jak stworzyć wnętrze w stylu retro?Jak stworzyć wnętrze w stylu retro?

Ze względu na klimat, styl retro doskonale pasuje do starych kamienic, ale można go również łączyć ze współczesną, chłodną, minimalistyczną architekturą na zasadzie kontrastu. Z zimnym tłem zestawiajmy ciepłe dodatki. Możliwości są nieograniczone, wszystko zależy od naszej kreatywności i upodobań. Za inspirację mogą posłużyć zarówno kolorowe lata 50te, jak i dostojny barok.

Do wyboru mamy szereg dodatków i dekoracji takich jak lustra w złotych ramach, kryształowe żyrandole, lampy z abażurami, drewniane stoliki na wygiętych nogach. Materiały wykończeniowe to przede wszystkim wzorzyste tapety i dywany, dekoracje ścienne, drewniane podłogi, kontrastujące płytki – wszystko zależy od tego, która epoka posłuży nam za inspirację.

Jeśli chcemy stworzyć wnętrze w ponadczasowym stylu, klasyczne, a za razem awangardowe postawmy na retro. Unikając przesady i nadmiaru dodatków uzyskamy wysmakowany efekt eleganckiej klasyki.

Jak stworzyć wnętrze w stylu retro?Jak stworzyć wnętrze w stylu retro?