czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaPoradyHome staging – jak przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem?

Home staging – jak przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem?

Każdy, kto ma mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu, chce jak najszybciej znaleźć nowych nabywców lub najemców. Pozwala to na szybki zysk i minimalizuje straty finansowe. Aby udoskonalić swoją ofertę, właściciele sięgają po home staging. Czym jest to zjawisko na rynku nieruchomości?

Home staging – co to znaczy?

Home staging to proces przygotowywania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu poprzez maksymalne wyeksponowanie jej zalet i stworzenie atrakcyjnej atmosfery dla potencjalnych nabywców czy najemców. Ma to na celu jak najszybszą finalizację transakcji za atrakcyjną dla właściciela cenę.

Zjawisko przygotowywania mieszkań lub domów jest ogromnie popularne na rynkach zagranicznych, ale w Polsce również zyskuje na uznaniu. Funkcjonuje nawet zawód home stagera, czyli osoby, która zajmuje się aranżacjami mającymi zrobić doskonałe pierwsze wrażenie na najemcach lub klientach i przyspieszyć sprzedaż.

Home staging – jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Home staging składa się z kilku etapów w zależności od stanu nieruchomości i tego, jakich zabiegów wymaga. Aby zaaranżować atrakcyjną przestrzeń do sprzedaży, trzeba:

  • odbyć konsultację z home stagerem;
  • zadbać o porządek i czystość nieruchomości;
  • usunąć wszelkie elementy osobiste z wnętrza;
  • naprawić usterki i odświeżyć pomieszczenia;
  • zastosować odpowiednie dekoracje;
  • zadbać o atmosferę podczas oglądania mieszkania.

Podczas konsultacji z profesjonalnym home stagerem ustala się m.in. grupę docelową, do jakiej chce się dotrzeć. Pomaga to w doborze właściwych dodatków czy wyeksponowaniu kluczowych atutów wnętrza. Proces można przeprowadzić także samodzielnie, bez pomocy zawodowca. Ten daje jednak poczucie większej efektywności i dysponuje cennym doświadczeniem.

Etap porządków to czas na pozbycie się z mieszkania wszelkich zbędnych elementów, szczególnie jeśli nie są one przedmiotem sprzedaży. Należy też dokładnie posprzątać całą powierzchnię, zaliczając do tego mycie okien, usuwanie kamienia pod prysznicem czy starcie kurzu ze wszystkich zakamarków.

AdobeStock 386254770 1

Mieszkanie nie powinno sprawiać wrażenia zamieszkanego przez konkretne osoby. Odwiedzający mają poczuć, że jest to ich miejsce na ziemi. Trzeba usunąć wszelkie rodzinne zdjęcia z szafek i ścian, a także inne dodatki, które mocno kojarzą się z obecnymi domownikami. Ten etap znika na etapie sprzedaży nieruchomości nowych, wcześniej niezamieszkałych.

Warto odświeżyć pomieszczenia poprzez nałożenie farby na ściany czy naprawę wszelkich usterek. Każdy mankament może zasiać wątpliwość u potencjalnych klientów, a także stanowić dla nich argument do obniżenia ceny zakupu lub czynszu podczas negocjacji. Najlepiej postawić na neutralne kolory w aranżacji.

Odpowiednie dekoracje i dodatki, które pozytywnie wpływają na wrażenia i atmosferę podczas oglądania, to np.:

  • wazon z kwiatami;
  • subtelny dyfuzor zapachowy;
  • delikatna muzyka;
  • ozdobne poduszki;
  • odpowiednie oświetlenie.

Aranżacja wnętrz na wynajem według home stagingu

Przygotowanie nieruchomości do prezentacji pod wynajem wygląda bardzo podobnie. Jednak kiedy ktoś kupuje mieszkanie, wie, że może później przeprowadzić remont według własnych potrzeb i preferencji. Przestrzeń wynajmowana musi być od początku dopasowana do nowych mieszkańców. Poza porządkami, dekoracjami i odświeżeniem lokalu, należy zadbać również o obecność takich udogodnień jak np.:

  • piekarnik;
  • zmywarka;
  • pralka;
  • pojemna szafa;
  • biurko;
  • internet;
  • telewizja;
  • klimatyzacja;
  • zestaw naczyń, pościeli itp. (opcjonalnie).

Udogodnienia powinny być dostosowane do tego, czy najem jest krótko-, czy długoterminowy. Jeśli w grę wchodzi dłuższy pobyt mieszkańców, np. na rok czy więcej, mieszkanie musi być w pełni urządzone, niewymagające od lokatorów własnych inwestycji. Powinno zapewnić im komfort, funkcjonalność i poczucie bezpieczeństwa na co dzień. Mile widziane będą nawet systemy alarmowe, szczególnie w nieruchomościach o standardzie premium.

Mieszkania na krótki wynajem powinny zawierać m.in. wyposażenie kuchenne, żeby mieszkańcy nie musieli samodzielnie zaopatrywać się w naczynia, sztućce czy garnki. Sprawdzą się także zestawy ręczników i pościeli.

Profesjonalny home staging a wartość nieruchomości

Profesjonalny home staging może znacząco wpłynąć na wartość nieruchomości, zarówno podczas sprzedaży, jak i wynajmu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mieszkanie robi doskonałe pierwsze wrażenie, które wzbudza zainteresowanie potencjalnych klientów.

Home staging pozwala w pełni wyeksponować walory przestrzeni i podkreślić jej potencjał. Przestronne, optycznie powiększone wnętrza lepiej się sprzedają. Choć niekiedy koszt profesjonalnego przygotowania bywa spory, to efekt w postaci szybszej sprzedaży lub wynajmu (a także potencjalnie wyższa cena), rekompensują inwestycję.

Warto zadbać o dobry wygląd mieszkania zarówno na zdjęciach w ogłoszeniu, jak i podczas wizyt potencjalnych nabywców. Pozwala to zmaksymalizować zyski, a także szybko zakończyć formalności związane z poszukiwaniem chętnych na nieruchomość.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii