Farba do pokoju dziecka - jaką wybrać?

Farby do pokoju dziecka powinno wybierać się ze szczególną starannością. To, jaką farbą pomalujemy ściany będzie miało znaczenie nie tylko dla estetyki wnętrza, ale też dla zdrowia i samopoczucia dzieci. Oprócz kolorystyki, powinniśmy też uwzględnić bezpieczeństwo oraz wytrzymałość produktów.

Farba do pokoju dziecka - jaką wybrać? fot.: Tikkurila

Jaka farba będzie bezpieczna dla dziecka?

Niektóre z dostępnych na rynku farb mogą zawierać niebezpieczne dla dzieci substancje, takie jak silnie alergizujący chrom, rozpuszczalniki, żywice i barwniki. Do pokoju dziecięcego najbardziej polecane są farby wodorozcieńczalne i ekologiczne. Unikać należy farb rozpuszczalnikowych – mimo iż są odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie – zawierają bowiem lotny rozpuszczalnik (np. benzynę lakową), który podczas wysychania odparowuje, emitując szkodliwe toksyny.

Farby bezpieczne wyróżnione są certyfikatem Ecolabel, są także rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Jaka farba będzie wytrzymała?

Ściany w pokoju dziecięcym są w dużym stopniu narażone na powstawanie zabrudzeń, dlatego warto zadbać, by pomalowana powierzchnia była wytrzymała, miała podwyższoną odporność na plamy, zabrudzenia i wnikanie kurzu oraz odporna na zmywanie.

Szczególnie polecane są farby ceramiczne, ponieważ ta technologia gwarantuje wysoką wytrzymałość mechaniczną pomalowanej powierzchni, w tym wybłyszczenia. Farba ta posiada również unikatową zdolność regeneracji matowej powłoki poprzez delikatne przetarcie ściany suchą lub mokrą tkaniną.

Zobacz także  Mama wybiera kolory, a tata farby

Farba do pokoju dziecka - jaką wybrać? fot.: Tikkurila

Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?

Odpowiednio dobrane kolory nie tylko zapewniają efektowny i atrakcyjny wygląd – również pobudzają wyobraźnię i pomagają kształtować wyczucie estetyki. Dobrze, by dawały poczucie bezpieczeństwa, przynosiły odprężenie i łagodziły emocje po pełnym wrażeń dniu. Idealnym wyborem będą kolory ciepłe i optymistyczne. Stosujmy raczej łagodne odcienie, a te nasycone i intensywne wybierajmy do zaakcentowania fragmentów powierzchni.

Szukasz inspiracji kolorystycznych do pokoju dziecka? Znajdziesz je TUTAJ

1 KOMENTARZ

  1. ewcia

    właśnie przymierzam się do remontu pokoiku mojego maleństwa. czy wiecie ile czasu trzeba odczekać po malowaniu, aby dziecko mogło bezpiecznie przebywać w pokoju? czy od razu, kiedy wyschną ściany można się już do niego wprowadzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here