wtorek, 11 czerwca, 2024
Strona głównaSalonDomowa biblioteczka, czyli jak zagospodarować miejsce dla książek

Domowa biblioteczka, czyli jak zagospodarować miejsce dla książek

Gdzie przechowywać książki, zwłaszcza kiedy mamy ich sporo? Rozwiązaniem jest domowa biblioteczka, na którą również w niewielkich pomieszczeniach znajdzie się specjalne miejsce.

Podsuwamy kilka ciekawych pomysłów na aranżację domowej biblioteczki.

Regał na całą ścianę

Jeżeli mamy do zagospodarowania duże powierzchnie, warto je w pełni wykorzystać. Idealnym rozwiązaniem będzie stworzenie biblioteczek, które zajmą całą ścianę. Niesamowity efekt wizualny spowodują zabudowane biblioteczne półki sięgające od podłogi aż po sufit. Jeśli zdecydujemy się na taki montaż, należy pamiętać, aby dokupić elegancką drabinkę, dzięki której dostaniemy się do najwyżej usytuowanych książek. Jest to aranżacja, która pasuje do każdego stylu, w którym dekorowane jest mieszkanie.

Regał na książki to chyba najwygodniejszy sposób przechowywania książek, źródło: Michael Fullen Design Group

Domowa biblioteczka na małym metrażu – gdzie zmieścić wszystkie książki?

Mały metraż mieszkania wymusza na właścicielach kreatywne rozwiązania aranżacyjne. Szafy, meblościanki czy biblioteczki z zasady zajmują przestrzeń, która optycznie zmniejsza pomieszczenie. Wygodnym rozwiązaniem może być stworzenie półeczek, które będą okalały otwarte przejścia między pomieszczeniami. Innym ciekawym sposobem na stworzenie mini biblioteczki jest wygospodarowanie miejsca we wnęce, co zminimalizuje zajętą powierzchnię. Plusem tych rozwiązań jest fakt, że można je zastosować w każdym pomieszczeniu – może być to korytarz, salon, gabinet czy nawet sypialnia.

Biblioteczka na klatce schodowej, źródło: Chros Snook

Domowa biblioteczka jako ciekawy element dekoracyjny

Półki na książki we wnęce, źródło: Mary Hickey InteriorsStara drabina jako półka na książki

W mieszkaniach dwupoziomowych lub w niewielkich domkach jednorodzinnych wygodne będzie stworzenie biblioteczki pod schodami. Ta stosunkowo głęboka przestrzeń pomieści wiele książek, a dodatkowo jest bardzo oryginalnym elementem dekoracyjnym. Jest to ciekawa i funkcjonalna aranżacja w jednym rozwiązaniu.

Biblioteczka to dla wielu element dekoracyjny sam w sobie. Projektanci prześcigają się w tym, kto wymyśli ciekawsze rozwiązanie. Osobom lubiącym tradycyjne, ale niesztampowe aranżacje, do gustu przypadnie zamontowanie pojedynczych, wiszących półek – górne będą przymocowane do sufitu, a kolejne, niższe – do tej, wiszącej powyżej. Pomocne mogą być tu różne rodzaje łańcuchów i łańcuszków, które wprowadzą ciekawy design do pomieszczenia. Z kolei pasjonaci bardziej ekstrawaganckich i nowoczesnych rozwiązań mogą zawiesić swoje oko na półkach o niestandardowych rozmiarach oraz kształtach. Na rynku dostępne są produkty, które swoim kształtem przypominają gałęzie wielkich drzew. Książki mogą na nich stać pod kątem ostrym, dzięki niewidocznym mocowaniom. Jest to na pewno interesujące rozwiązanie, które można zastosować w każdym pomieszczeniu.

Nietypowo rozmieszczone półki na książki, źródło: TiM Grey Projektowanie Wnętrz

Półki na książki zainstalowane na korytarzu, źródło: Don Welch Architecture Nietypowe półki na książki, źródło: Kody Wnętrza Design&Concept Store

Domowa biblioteczka zajmuje całą ścianę, źródło:CartolojiOryginalny projekt półek na książki, źródło: bartnikowski.pl

źródło: homebook.pl

RELATED ARTICLES

2 KOMENTARZE

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii