Taras to marzenie wielu osób. Dlatego, kiedy inwestorowi uda się je zrealizować, chce jak najczęściej wykorzystywać to miejsce, aby móc relaksować się na świeżym powietrzu z rodziną lub znajomymi. Niestety warunki atmosferyczne w naszym kraju często nie pozwalają na to, aby móc korzystać z takiego obiektu w pełni. Żeby więc ani słońce, ani deszcz nie pokrzyżowały nam planów wypoczynkowych, możemy zadaszyć taras. Niektóre obecnie dostępne konstrukcje można zwinąć, inne zaś montowane są na stałe. Jaki materiał na zadaszenie tarasu wybrać? Podpowiadamy.
Jakie zadaszenie tarasu wybrać?
Inwestorzy, którzy chcą wykonać zadaszenie tarasu, powinni w pierwszej kolejności zastanowić się, czy chcą zainwestować w stałe zadaszenie, czy w lżejszą konstrukcję, która będzie użytkowana jedynie sezonowo. Obecnie istnieje wiele możliwości zadaszenia tarasu, od otwieranych markiz czy rolet, poprzez pergole, aż po konstrukcje stalowe lub drewniane pokryte blachodachówką czy papą bitumiczną. Czasowym rozwiązaniem jest też stosowanie parasola, który może ochronić nas przed promieniowaniem słonecznym, lecz nie sprawdzi się, kiedy będziemy chcieli korzystać z tarasu np. podczas deszczu.
Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy zastanowić się, czy wybrana konstrukcja nie spowoduje ograniczenia dostępu światła słonecznego do salonu lub innego pomieszczenia, które znajduje się obok tarasu.
Istotne są też aspekty estetyczne. Zwłaszcza w przypadku stałego zadaszenia, warto postawić na rozwiązanie, które będzie dopasowane do stylistyki budynku, a więc na przykład będzie pasować do elewacji czy dachu. Z tego powodu warto o tym aspekcie pomyśleć już na etapie planowania budynku.
Dach nad tarasem – czy trzeba go zgłaszać?
W polskim prawie nie istnieje termin, jakim jest zadaszenie tarasu. Dodatkowo obecnie przepisy budowlane są dość mocno zliberalizowane. Dlatego w przypadku wielu konstrukcji i budynków nie jest już wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.
W przypadku zadaszenia nad tarasem niepotrzebne jest więc pozwolenie na budowę. W sytuacji, kiedy będziemy interpretować wykonanie zadaszenia nad tarasem jako przebudowę budynku mieszkalnego, wówczas taką budowę trzeba zgłosić, lecz nie trzeba otrzymywać pozwolenia.
Kiedy wykonanie zadaszenia nad tarasem zinterpretujemy jako remont, wówczas nie jesteśmy zobligowani do tego, aby otrzymywać pozwolenie ani nawet zgłaszać taką czynność. Wszystko więc zależy od tego, jaką konstrukcję chcemy wznieść.
Konstrukcja zadaszenia tarasu – z czego ją wykonać?
Konstrukcja zadaszenia tarasu może być wykonana z wielu różnych materiałów. Najczęściej jednak wyróżnia się stelaże:
- drewniane,
- stalowe,
- aluminiowe.
To pierwsze świetnie sprawdzają się zwłaszcza w budynkach urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym czy wiejskim. W przypadku konstrukcji drewnianej należy pamiętać o tym, aby do jej wykonania używać jedynie odpowiednio wysuszonego drewna. Jej wadą jest też konieczność impregnacji tego materiału.
W przypadku konstrukcji stalowej również należy pamiętać o regularnej konserwacji elementów. Dodatkowo obiekt taki jest zdecydowanie najcięższy, dlatego zazwyczaj zastępowany jest przez konstrukcję wykonaną z aluminium, która nie dość, że jest lżejsza, to nie wymaga konserwacji. Jest wybierana zazwyczaj przez inwestorów, którzy decydują się na nowoczesne zadaszenie tarasu.
Zadaszenie tarasu – materiały pokryciowe
Zadaszenie tarasu może być wykonane z wielu różnych materiałów. Inwestorzy, którzy stawiają na lekkie konstrukcje, które mają uchronić ich wyłącznie przed promieniami słonecznymi, najczęściej decydują się na zwijane zadaszenie tarasu. Tutaj do wyboru mamy rolety, pergole i markizy. Mogą być one wykonane z przepuszczających światło tkanin.
Taki daszek zacienia taras, lecz nie umożliwi nam korzystania z tej przestrzeni podczas silnego wiatru lub opadów. Dodatkowo nie jest on odporny na większość uszkodzeń mechanicznych, a pod wpływem działania promieni UV po pewnym czasie jego kolor może zblednąć.
Właściciele tarasów, którzy nie chcą rozsuwać i zasuwać zadaszenia, a więc zamiast zwijanego zadaszenia tarasu wybierają stały dach, mają wiele możliwości. Obecnie inwestorzy, którzy zastanawiają się nad tym, czym pokryć dach tarasu, mają do wyboru kilka różnych materiałów. Różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim właściwościami i wykończeniem. Wśród najpopularniejszych wymienia się:
- szkło,
- drewno,
- poliwęglan komorowy,
- poliwęglan przeźroczysty,
- dachówkę,
- blachodachówkę,
- gont bitumiczny.
Z materiałów tych można wykonać nie tylko pełny dach, ale także częściowe zadaszenie tarasu. Zazwyczaj jednak nie są z nich produkowane gotowe zadaszenia tarasu.
Stałe zadaszenie tarasu z poliwęglanu
Drewniane zadaszenie tarasu zazwyczaj wypełniane jest płytami poliwęglanowymi. Warto wiedzieć, że płyty z poliwęglanu przepuszczają światło słoneczne i chronią przed deszczem. Jednocześnie nie zacieniają tak bardzo tarasu, jak pozostałe wymienione materiały. Są lekkie, elastyczne i zapewniają dobre parametry akustyczne. Charakteryzują się niską wagą, wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, łatwością obróbki i montażu. Właśnie dlatego zadaszenie tarasu z poliwęglanu jest coraz częściej wybierane przez inwestorów preferujących zarówno konstrukcje w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu.
Poliwęglan bezbarwny jest przezroczysty, ale płyty takie mogą być też pomalowane na różne kolory. Z tego powodu zadaszenie z poliwęglanu przeznaczone jest nie tylko dla inwestorów poszukujących materiału, który będzie o połowę lżejszy od szkła, ale również tych, dla których istotne jest to, by nie tylko dach domu, ale i tarasu charakteryzował się dużą wytrzymałością.
Szklany dach tarasowy
Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie szklanego zadaszenia tarasu. Może być ono pokryte folią odbijającą światło, dzięki czemu taka konstrukcja odbija promieniowanie UV i wbrew pozorom w upalne dni nie nagrzewa się mocno i jest w stanie zacienić taras. Należy wziąć pod uwagę jednak fakt, iż ten rodzaj zadaszenia wymaga w naszym klimacie częstego czyszczenia, a jego cena zależy od rodzaju użytych materiałów.
Zadaszenie tarasu z drewna
Proste zadaszenie z drewna nie tylko ogranicza nasłonecznienie ogrodowej altany, ale może się sprawdzić również jako pomysł na zadaszenie tarasu. Taka konstrukcja wymaga jednak solidnej ochrony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a więc deszczem czy promieniowaniem UV i należy ją regularnie pielęgnować. Świetnie jednak wpasuje się w styl domu urządzonego w wiejskim klimacie.