choinka doniczkowa
pinterest

Czy co roku macie dylemat pt. żywa czy sztuczna choinka? Jeśli zależy Wam na drzewku, które ma szansę pobyć w mieszkaniu około tygodnia i przy okazji dać przyjemny zapach, wówczas z pomocą przychodzi choinka w doniczce. Rozwiązanie to jest również o tyle dobre, że jest z ekologią za pan brat. Podpowiadamy, jak dbać o takie drzewko i co można z nim zrobić po świętach.

O ile łatwo jest kupić choinkę w donicy, o tyle jej pielęgnacja nie należy już do najłatwiejszych. Spokojnie, nie jest to też zadanie karkołomne i można sobie z nim poradzić.

Choinka w doniczce – czym się kierować przy jej wyborze

Zakup drzewka w doniczce powinien odbyć się najlepiej w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub szkółce. Tamtejsze rośliny (przynajmniej z założenia) powinny być lepszej jakości niż ich kompani sprzedawani w promocyjnych cenach w marketach i centrach handlowych. Bardzo często są one wykopywane z gruntu i wciskane na siłę w doniczki, co sprawia, że po prostu mogą zwyczajnie się nie przyjąć.

doniczkowa choinka
housebeautiful.com

Jeśli już wybraliśmy miejsce w którym kupimy drzewko i spodobał nam się dany okaz, sprawdźmy dokładnie w jakim jest on stanie. Ważne jest to czy igły choinki w donicy nie są uschnięte, nie żerują na nich żadne szkodniki, bądź też nie zmieniają koloru. Zwróćcie również uwagę na bryłę korzeniową. Ta powinna być zwarta, mieć zdrowe korzenie i być wprost proporcjonalna do wielkości choinki.

Choinka w doniczce – czy wnieść ją od razu do mieszkania?

Nie. Nigdy nie wnosimy drzewka bezpośrednio po jego zakupie do ciepłego mieszkania. Żeby nie zwiędło od razu, musimy je stopniowo przyzwyczaić do zmiany temperatury. Jeśli macie taką możliwość postawcie ją w garażu, albo szybko przenieście na balkon. Choinka może pojawić się w mieszkaniu tuż przed świętami, ale nie powinna ona w nim stać dłużej niż 6-7 dni. W przeciwnym razie może się ona wybudzić z zimowego spoczynku i szybko wypuścić młode pędy. Pamiętajcie także o tym, aby trzymać ją z daleka od źródeł ciepła.

doniczka choinka
housebeautiful.com

Teraz kwestia poziomu nawilżenia drzewka. Tutaj jest wiele szkół. Mówi się, że po tym, jak trafi ono do mieszkania, nie można podlewać go zbyt często. Inni upierają się przy tym, że roślinę należy nawadniać regularnie. Najlepiej jest znaleźć po prostu tak zwany złoty środek, czyli zatroszczyć się o drzewko w taki sposób, aby nie miało ani za sucho, ani za wilgotno. Warto także od czasu do czasu spryskać jej gałęzie.

Choinka w doniczce – a co po Bożym Narodzeniu?

Święta jak co roku miną błyskawicznie i zanim się obejrzycie, będzie trzeba chować ozdoby świąteczne. Tylko co z drzewkiem? Zanim wyniesiecie je z domu, musicie pamiętać o tym, aby schładzać je stopniowo. Następnie drzewko najlepiej jest postawić w ogrodzie lub wystawić na balkon. Ważne, aby nie było to miejsce bardzo wietrzne. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu bryły korzeniowej przed przymrozkami. Możecie to zrobić za pomocą na przykład folii bąbelkowej lub włókniny. Drzewko należy także regularnie podlewać. Zasadzenie choinki w gruncie powinno nastąpić najwcześniej wraz z początkiem wiosny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here