Domek dla dziecka

Jesienna aura już na dobre zagościła za oknami. Wymyślanie zabaw z dziećmi podczas długich wieczorów może z czasem stać się karkołomnym zajęciem. Podpowiadamy, jak więc zrobić samodzielny domek do zabawy, który nie tylko sprawi naszym pociechom radość, ale także zainspiruje je do kreatywnego spędzania czasu.

Nasz domek będzie miał około 105 cm wysokości, ok 78 cm szerokości i głębokość ok. 70 cm. Szacowany czas stworzenia go, to około 4 godziny.

Domek dla dziecka – materiały:

– 8 listew drewna o przekroju kwadratowym: długość 1,5 m (38 x 38 mm), 1 deska drewniana,
długość 2,5 m (18 x 200 mm),
– akumulatorowa piła uniwersalna,
– wiertarko-wkrętarka akumulatorowa,
– system natryskowy,
– wiertła do drewna (3 mm) z pogłębiaczem,
– brzeszczot do wyrzynarek,
– rękawice robocze,
– 50 cynkowanych wkrętów do drewna 4 x 80 mm
– ok. 0,7 l farby odpowiedniej dla małych dzieci (norma EN 71-3),
– szpatułka i 1 tuba szpachlówki do drewna.

Krok 1

domek dla dziecka krok1Na początku musisz pociąć drewno na listwy do długości 70 cm. Zgodnie ze schematem projektu musisz uzyskać:

– 4 rozpórki boczne,
– 4 wsporniki narożne („A1“ na schemacie projektu),
– 4 rozpórki na przód i na tył („A2“ na schemacie projektu),
– listwę szczytową („A3“ na schemacie projektu).

Następne co musisz zrobić, to przyciąć 2 listwy dachowe do długości 50 cm („B“ na schemacie projektu). Pozostałe 2 listwy przytnij do długości 46,2 cm („C“). Następnie wszystkie dopasuj do kąta nachylenia dachu. Co musisz zrobić? Ściąć dolne krawędzie każdej z nich pod kątem 45 stopni w taki sposób, aby utworzyły kąt prosty. Zrób to najlepiej piłą uniwersalną. Kiedy już przytniesz krawędzie, starannie je oszlifuj.

Krok 2

domek dla dziecka krok2Kolejny krok, to wykonanie boków. W tym celu wywierć otwory w listwach boczych i wspornikach narożnych („A1“), zgodnie z oznaczeniami na schemacie projektu. Możesz użyć do tego np. wiertarko-wkrętarkę akumulatorową (zastosuj wiertło z pogłębiaczem 3 mm, żeby wkręty nie wystawały ponad powierzchnię drewna). Złóż i skręć ze sobą rozpórki i wsporniki narożne („A1“). Powstałe w ten sposób dwie ramy połącz rozpórkami („A2“) na górze i na dole tak, aby powstał sześcian. W tym celu ponownie wywierć otwory wiertłem z pogłębiaczem.

Krok 3

domek dla dziecka krok3Przygotowujemy dach. W tym celu przyłóż do siebie pod kątem prostym dwie pary listew dachowych („B“ i „C“). Potem wywierć otwory i skrę – – krótsza z pary listew powinna wchodzić pod listwę dłuższą. Ścięte wcześniej ukośnie zakończenia listew będą tworzyć dolne krawędzie, które później zostaną zamocowane do konstrukcji domku. Następnie obydwa boki dachu połącz na górze z listwą szczytową („A3“) i przykręć. Gotowy dach osadź na konstrukcji domku i wywierć otwory (zgodnie ze schematem projektu), a następnie skręć ze sobą elementy – także tutaj wkręty muszą być zagłębione w materiale.

Krok 4

domek dla dziecka krok4Obuduj domek z trzech stron deskami („D“ na schemacie projektu). Wszystko po to, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i zwiększyć stabilność konstrukcji. Przytnij deskę tak, żeby mieściła się z boku (długość 62,4 cm) oraz z tyłu (długość 70 cm) konstrukcji domku.
Następnie włóż elementy przycięte między wsporniki i od zewnątrz przykręć dwoma wkrętami do ramy. W tym przypadku również musisz najpierw wywiercić otwory od zewnętrznej strony. Zastosuj do tego wiertło z pogłębiaczem. Miejsca, w których znajdują się wkręty, wypełnj szpachlówką do drewna. Po wyschnięciu wszystkie jeszcze raz dokładnie oszlifuj.

Krok 5

domek dla dziecka krok5Kiedy już powierzchnie drewniane są wygładzone, możesz rozpocząć malowanie domku. Warto użyć do tego systemu natryskowego. Uwaga: należy użyć farby odpowiedniej dla małych dzieci, tzn. Takiej, która spełnia wymagania normy EN 71-3. Najlepszy rezultat uzyskasz ustawiając dyszę do malowania „strumieniem okrągłym” i trzymając pistolet natryskowy w odległości ok. 20 do 25 cm od malowanej powierzchni. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Wnętrze domku możesz wyłożyć miękkimi poduszkami i kocem, zawiesić grzechotki i zabawki – domek dla Twojego malucha jest gotowy!

Fot. Bosch

1 KOMENTARZ

  1. Kallaaja

    Jej, moja córcia byłaby takim domkiem zachwycona 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here