Nowoczesna wentylacja mechaniczna pozwala utrzymać optymalne warunki klimatyczne w naszym domu. Dodatkową korzyścią z zastosowania wentylacji mechanicznej jest znaczne zmniejszenie strat ciepła, które ucieka przez kanały wentylacji grawitacyjnej. W konsekwencji można znacznie ograniczyć wydatki na coraz droższą energię potrzebną na ogrzanie budynku.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
Stosując tradycyjną wentylację grawitacyjną, około 30 – 40 % ciepła tracimy wskutek wymiany ciepłego „zużytego” powietrza na zimne powietrze z zewnątrz, mówi inżynier Rekuperatory.pl Mateusz Marciniak. Procent ten jest tym większy, im lepiej zaizolowany jest budynek (ocieplenie ścian, jakość okien i drzwi). To znaczy, że im bardziej szczelny dom, tym więcej ciepła ucieka przez kominy wentylacyjne. Aby temu zapobiec, Inwestorzy coraz częściej wyposażają swoje domy w mechaniczną wentylację nawiewno – wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperatorem).
- Zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń przez cały rok. Instalacja wentylacji mechanicznej ma jeszcze inne, niewątpliwe zalety – skutecznie usuwa brzydkie zapachy, eliminuje nadmierną ilość pary wodnej z pomieszczeń oraz filtruje powietrze zanieczyszczone biologicznie i chemicznie. Takie dobroczynne działanie systemu wentylacji mechanicznej nie tylko wpływa pozytywnie na zachowanie dobrego zdrowia mieszkańców, ale i na stan techniczny budynku (brak wilgoci, pleśni i grzybów) – dodaje Mateusz Marciniak z firmy www.rekuperatory.pl
Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Najważniejszym elementem wentylacji nawiewno – wywiewnej jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, zwana rekuperatorem. Rekuperator jest urządzeniem, w którym zachodzi wymiana ciepła pomiędzy świeżym powietrzem nawiewanym z zewnątrz, a strumieniem powietrza wywiewanego, które trzeba usunąć z domu. Kiedy na zewnątrz budynku jest chłodniej niż w środku, ciepłe powietrze wychodzące z pomieszczeń ogrzewa chłodniejsze – napływające z zewnątrz. W ten sposób można odzyskać nawet do 95% ciepła z powietrza usuwanego przez rekuperator. Uzupełnienie straconej energii odbywa się przez proces dogrzewania powietrza poprzez dowolny system grzewczy, zainstalowany w budynku.