Pandemia koronawirusa miała i nadal ma bardzo duży wpływ na nasze życie codzienne, co przełożyło się także na wnętrza mieszkań. Blisko co piąty Polak ze względu na konieczność izolacji musiał wprowadzić zmiany w aranżacji swojej najbliższej przestrzeni – głównie ze względu na konieczność pracy zdalnej.
O tym, co izolacja zmieniła w polskich domach pisze firma wnętrzarska VOX w nowym raporcie pt. “Gdy dom jest całym światem: życie Polaków podczas izolacji”. Jak wynika z przeprowadzonego badania, ze względu na konieczność pozostania w domu blisko 20% Polaków musiało wprowadzić do mieszkania zmiany, aby zaaranżować home office. Nie oznacza to jednak wielkich domowych rewolucji.

Zmiany w mieszkaniu a koronawirus
W większości przypadków zmiany kończyły się jedynie na niewielkich modyfikacjach, takich jak zmianie ustawienia mebli czy zakupie pojedynczych nowych elementów wyposażenia. Tylko 3% badanych twierdzi, że w związku z izolacją musiało w znacznym stopniu zmienić aranżację swojego domu lub mieszkania. Wszystko po to, by lepiej przystosować go do pracy zdalnej lub stworzyć dzieciom odpowiednie warunki do codziennej nauki.
Wśród osób, które ze względu na izolację zmieniły coś w swoich domach, 44% twierdzi, że wprowadzone modyfikacje mają jedynie tymczasowy charakter. Mimo to dla blisko co drugiej wiązały się one z nadprogramowymi wydatkami, które w odczuwalny sposób obciążyły domowy budżet.

Home office po staremu
Aż 56% Polaków twierdzi, że ich domy w ogóle nie zmieniły się podczas izolacji. Choć 1 na 4 osoby przyznaje, że w ostatnich tygodniach ma już trochę dość swojego domu, pandemia wyraźnie pokazuje, jak mocno jesteśmy przywiązani do swoich czterech kątów. Wśród osób, które swoje samopoczucie podczas pandemii oceniają jako dobre lub bardzo dobre, blisko co druga twierdzi, że łatwiej znosi izolację, bo lubi swój dom i z przyjemnością spędza w nim czas.

Jak pokazuje raport, nie mamy trudności z dopasowaniem naszych wnętrz do zdalnej pracy i nauki. Swoje kąciki do pracy z reguły oceniamy jako wygodne (47% odpowiedzi pracujących zdalnie) i funkcjonalne (49%), a blisko 9 na 10 rodziców twierdzi, że ich dzieci mają komplet niezbędnych mebli i sprzętów, by komfortowo uczyć się w domu.