niedziela, 5 stycznia, 2025
Strona głównaOświetlenieOświetlenie w kuchni - jak prawidłowo je zaprojektować?

Oświetlenie w kuchni – jak prawidłowo je zaprojektować?

Kuchnia jest sercem mieszkania. To w niej przygotowujemy i spożywamy posiłki, a także spędzamy coraz więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Warto więc zadbać w niej o prawidłowe oświetlenie, które nie tylko ułatwi nam gotowanie czy sprzątanie, ale także pozwoli stworzyć oryginalny oraz komfortowy klimat.

Podczas planowania oświetlenia w kuchni należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty aranżacyjne, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Podstawową zasadę stanowi zastosowanie kilku źródeł światła. Mowa przede wszystkim o oświetleniu funkcyjnym, którego zadaniem będzie doświetlenie kluczowych stref pomieszczenia tj. okolic kuchenki, zlewozmywaka, a także blatów roboczych.

Pamiętajmy o tym, aby wybierając rodzaj oświetlenia, zwrócić uwagę na bardzo ważny współczynnik oddawania barw, który jest oznaczony symbolem Ra. Im wyższy, tym możemy spodziewać się bardziej naturalnych kolorów. Nie bez znaczenia pozostaje także temperatura barwowa – TC określana w stopniach Kelwina. Im jaśniejsza barwa światła, tym bardziej sprzyja ona pracy i koncentracji. Najlepiej zastosować jest światło o ciepłej lub neutralnej barwie 3000 – 4000 K.

Oświetlenie ogólne

Jeśli mówimy o oświetleniu ogólnym, mamy na myśli lampę, która jest zawieszona w centralnym punkcie kuchni. Wybierając odpowiednią należy oprócz jej walorów estetycznych, brać pod uwagę wielkość pomieszczenia. W przestronnych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzą się żyrandole wyposażone w pokaźny klosz. Jeśli nasza kuchnia jest mała, możemy wybrać zaś platfoniery montowane przy suficie, które nie będą ingerowały w jej przestrzeń.

Alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia ogólnego mogą być punkty świetlne (np. oprawy LED), które można zamontować w podwieszanym suficie. Ich plusem jest to, że optycznie powiększają wnętrze, a ponadto dodają mu przestronności.

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów lamp zamocowanych na linkach, listwach lub specjalnych szynach. Tworzą efekt nowoczesnego wnętrza, a poza tym są bardzo praktyczne – pozwalają na ukierunkowanie świata na wybrane miejsca w przestrzeni.

Dobrze oświetlony blat

Strefa blatu jest bardzo często użytkowanym miejscem w każdej kuchni. To właśnie w niej gotujemy, przygotowujemy posiłki czy też zmywamy naczynia. Podczas wykonywania tych czynności zazwyczaj jesteśmy odwróceni od głównego źródła światła i zasłaniamy je. Żeby uniknąć efektu niedoświetlonej przestrzeni oraz efektu zmęczonych oczu, musimy postawić na równomierne i odpowiednie oświetlenie tej strefy. Tu z pomocą przyjdą diody LED, która oprócz tego, że są odporne na wilgoć, nie przegrzewają się. Umieszcza się je punktowo w spodach szafek wiszących, albo montuje tuż pod szafkami w specjalnych oprawach.

Jeśli nie diody, to z pomocą mogą przyjść kinkiety ze światłem padającym w dół. W praktyce sprawdza się nadszafkowe, bądź ścienne. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie musimy pamiętać o tym, żeby poszczególne punkty świetlne zamieszczone nad blatem były rozmieszczone względem siebie co 40-60 cm.

Bardzo praktyczne, a zarazem ozdobne, są także podłużne świetlówki liniowe oraz taśmy LED, montowane bezpośrednio pod szafkami kuchennymi.

Oświetlenie dekoracyjne

Jeśli zależy nam bardzo na sferze dekoracyjnej, także możemy wybrać dedykowane jej oświetlenie. Będzie ono pomocne w stworzeniu wyjątkowego klimatu naszej kuchni. Warto więc w tym celu zainwestować w żarówki lub taśmy LED-owe, które zamieścimy, np. pod szafkami.

Oświetleniem dekoracyjnym mogą być także lampy zawieszone bezpośrednio nad stołem. Jeżeli jedno pomieszczenie w domu pełni funkcję kuchni, jadalni i salonu, warto nad stołem umieścić lampy, które dodatkowo oświetlą tą strefę.

Na koniec pamiętajmy o tym, aby jeszcze na etapie projektowania instalacji, pomyśleć o zastosowaniu kilku obwodów elektrycznych. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie sterować oświetleniem i uruchamiać tylko te lampy, które są nam w danej chwili potrzebne.

Jak wybrać oświetlenie w kuchni, fot.: Candellux Lighting

RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

  1. Ja polecam do kuchni nad stołem jedną centralnie umieszczoną lampę ew z doświetlaniem zakątków osobnymi ledami – jeżeli jest taka potrzeba. Jedna duża lampa tworzy w kuchni odpowiedni domowy nastrój. Do włączania i wyłączania światła w kuchni polecam zdecydowanie jakiś wyłącznik automatyczny. Ułatwia to wchodzenie i wychodzenie z zajętymi rękoma bez potrzeby wracania aby zgasić światło. Wyłącznik może być oparty o czujkę ruchu albo przy droższym rozwiązani w oparciu o wyłącznik liczący osoby wchodzące i wychodzące z pomieszczeń np Luno5. Przy tym droższym rozwiązaniu nie trzeba się stale ruszać aby światło się paliło.

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii