Odnowienie łazienki zazwyczaj kojarzy nam się z katastrofą dla domowego budżetu oraz bałaganem połączonym z ogromem pracy. Jeśli chcemy tego uniknąć, a marzą nam się zmiany, wystarczy, że zastosujemy kilka trików. Podpowiadamy co można zrobić, aby łazienka nabrała nowego blasku nie wydając na to horrendalnych kwot.
Zmiana koloru płytek, bądź dodanie kilku nowych akcesoriów sprawi, że nudne już dla nas pomieszczenie, może na nowo nas zachwycić. Poniżej przedstawiam 10 prostych pomysłów na odnowienie łazienki które dowodzą, że metamorfoza łazienki bez remontu jest możliwa.
1. Zmień akcesoria łazienkowe
Każda łazienka jest wyposażona w akcesoria, które ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, a ponadto porządkują w niej przestrzeń. Dobrym pomysłem na aranżacyjne zmiany wnętrza będzie ich wymiana. Na rynku dostępne są zarówno gotowe zestawy mydelniczek, dozowników na płyny, czy kubków, jak i sprzedawane osobno. Miłym dla oka rozwiązaniem będzie także wprowadzenie do wystroju kwiatów, świeczek, czy kolorowych ręczników. Zastanówmy się więc tylko, jaki efekt chcemy osiągnąć i cieszmy się nowymi gadżetami, które wprowadzą do łazienki nutę zmian.
2. Zasłonki prysznicowe
Zasłonka prysznicowa zajmuje sporą część łazienki i jest widocznym elementem jej wystroju. Jeśli twoja jest już zniszczona, bądź po prostu znudziła ci się – czas na zmiany. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – od klasycznych, po ozdobione w żartobliwe wzory, czy trójwymiarowe faktury. To na jaki się zdecydujesz zależy już tylko od twoich indywidualnych preferencji.
3. Lustro, a zmiana wnętrza
Nie ma w mieszkaniu pomieszczenia, w którym lustro odgrywa ważniejszą rolę niż w łazience. To przecież w niej pielęgnujemy swój wygląd, czy szykujemy się do wyjścia. Pełni ono jednak nie tylko funkcję praktyczną, ale dekoracyjną. Z jego pomocą możemy powiększyć pomieszczenie, a odpowiednio je umieszczając, także je rozjaśnić i rozświetlić. Ciekawym rozwiązaniem będzie wklejenie go w płytki. Dobrą opcją jest także zakup szafki z lustrzanymi drzwiczkami, dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania m.in. kosmetyków.
4. Maty i dywaniki
Umieszczenie dywaników i mat w łazience jest strzałem w dziesiątkę. Te elementy aranżacyjne nie tylko stanowią ochronę naszych stóp przed zimnymi kafelkami, ale także mogą sprawić niemałe zamieszanie z aranżacji wnętrza, zmieniając jego styl. Nie bójmy się kontrastów. Jeśli, np. nasza łazienka utrzymana jest w ciemnej tonacji, wprowadźmy do niej nieco jasnej atmosfery i zainwestujmy w kolorowe dywaniki. Do wyboru mamy setki modeli – o różnych kształtach i wzorach.
5. Lifting mebli łazienkowych
Inwestycja w nowe meble często jest niemałym wydatkiem. Aby jej uniknąć, możemy odświeżyć wygląd tych, które już znajdują się w naszej łazience. Wystarczy, że zainwestujemy m.in. w drzwiczki, korpusy lub nóżki. Cena frontów jest zdecydowanie niższa niż całych szafek, a jeśli dodatkowo wymienimy także gałki oraz uchwyty, nasza łazienka zyska drugą młodość.
6. Zainwestuj w nowe baterie
Baterie łazienkowe mogą wprowadzić niemałe zamieszanie do wystroju łazienki. Na rynku dostępnych jest wiele ozdobnych modeli, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru. Dzięki nim nawet stara umywalka, może prezentować się okazale.
7. Oświetlenie ma znaczenie
Ciekawy żyrandol na suficie, dekoracyjny kinkiet, czy fantazyjne pokrętła przy kranie z pewnością odwrócą uwagę od porysowanej wanny, czy wyszczerbionej krawędzi umywalki. Światło w łazience może zdziałać cuda, wystarczy tylko odpowiednio je zamieścić.
8. Odnowienie łazienki – płytki jak nowe
Farby do płytek są doskonałą alternatywą dla ich wymiany. Nie trzeba więc wydawać kroci, aby całkowicie zmienić wystrój łazienki. Paleta ich barw jest nieograniczona, więc naprawdę warto ten fakt wykorzystać. Płytki możesz pomalować jednolicie, bądź też we wzory. Możesz pomalować nimi także wykończenia umywalki, czy wanny.
9. A może elastyczna wykładzina?
Jeśli stara terakota nie pasuje już do wystroju łazienki nie oznacza to, że musisz ją skuwać i kupować nowe płytki. Jeśli odpowiednio ją oczyścisz i wysuszysz, z powodzeniem możesz ułożyć na nich nowe. Zdecydowanie tańszą opcją będzie jednak zastosowanie elastycznej wykładziny, która zaoszczędzi także twój czas. Bez żmudnych prac przykryjesz starą podłogę i zapewnisz sobie komfort pod stopami. Taka podłoga jest bowiem zdecydowanie cieplejsza w dotyku aniżeli kafelki.
10. Zadbaj o fugi oraz silikon wokół wanny
To, że fugi i silikony wraz z eksploatacją niszczą się, a niekiedy pojawiają się na nich ślady pleśni, jest sprawą naturalną. Warto więc zadbać o to, aby znów lśniły czystością, co wprowadzi efekt świeżości do naszej łazienki. W przypadku, gdy fugi się częściowo wykruszyły, bądź zwyczajnie nie dają się wyczyścić, wówczas z pomocą przyjdzie skrobak do spoin. Wystarczy usunąć starą fugę i wypełnić szczeliny nową zaprawą do fugowania. Jeśli zdecydujesz się na wymianę silikonu wypełniającego szpary między wanną a ścianą, zastosuj do tego nóż lub śrubokręt. Następnie odtłuść ścianę i brzeg wanny za pomocą spirytusu. Na koniec ułóż nowy silikon.
Jak widać, jeśli mamy ochotę na zmianę oblicza naszej łazienki, nie musimy podejmować kosztownych kroków. Przy niewielkim wkładzie środków i pracy, możemy dać jej drugie życie.
Autor: Karolina Chodkowska
Artykuł genialny. Czekam na więcej
W końcu ktoś poruszył ten wątek. Brawo dla autora. Pozdrawiam
Zagadnienie ciekawe, artykuł doskonałe przedstawia
wszelkie kwestie związane z tematem. Jedynie brak mi
opinii autora.
Zagadnienie przedstawione na najwyższym poziomie.
Gratulacje dla autora. Interesujący artykuł, a
to w dzisiejszych czasach rzadkość!