Zapytaj projektanta wnętrz

Kolejna, świeża porcja Waszych pytań i odpowiedzi naszej Ekspertki Pauliny Sobolewskiej ze studia projektowego paulinasobolewska.pl. Jeśli macie pytania związane z aranżacją wnętrz, piszcie na adres: redakcja@mieszkaniezpomyslem.pl.

1) Mam loggię z szybami, więc tym samym z możliwością osłonięcia jej przed deszczem i śniegiem. Myślę o stworzeniu zimowego ogrodu. Proszę o wskazówki – co powinnam wziąć pod uwagę podczas urządzania, z jakich materiałów meble wchodzą w grę i roślinność – jaka się sprawdzi?

Ogród zimowy
pinterest

Ogrody zimowe są mniej wymagające niż ogrody zewnętrzne. Mamy bardzo duży wybór mebli ogrodowych i pomimo izolacji od deszczu i śniegu proponuję wybrać meble przeznaczone do ogrodów, to pomoże również w stworzeniu klimatu o jaki nam chodzi. Typowe meble ogrodowe są odporne na wilgoć, jeżeli wybierzemy elementy tapicerowane, to również będą wykonane z odpowiednich materiałów, nadających się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności.

Polecam wybranie mebli modułowych, wtedy łatwiej jest nam „wpasować „ mebel w otoczenie. Materiał na podłogę najlepiej jest wybrać spośród dostępnych materiałów tarasowych. Pamiętajmy, aby wybrać podłogę, która w przyszłości nie będzie sprawiała trudności z utrzymaniem jej w czystości.

Roślinność – zakładając, że loggia nie jest pomieszczeniem ogrzewanym, należy dobierać ze względu na ekspozycje słońca. W bardziej nasłonecznionych oranżeriach sprawdzają się gardenie, hibiskusy, zaślazy, kamelie, kaktusy, a także storczyki. Kiedy ogród zimowy jest mniej słoneczny, to poradzą sobie w nim cissusy, bluszcze i kliwie.

2) Planujemy z mężem stworzenie łazienki w sypialni. Czym się kierować przy urządzaniu, co zrobić, aby pomieszczenie było spójne. Co jest teraz trendy?

Łazienka w sypialni
pintetest

Łazienka w sypialni. Mamy tu na myśli bardzo odważne rozwiązanie, a mianowicie połączenie dwóch pomieszczeń o bardzo różnych funkcjach. Moją propozycją na takie rozwiązanie jest oddzielenie przeszkleniem części kąpielowej od sypialnianej. Wedy możemy utrzymać wszystko w tych samych tonacjach i dodatkach, ale wyraźnie widzimy zaznaczoną granicę pomiędzy pomieszczeniami.

Obecnie w łazienkach czy pokojach kąpielowych stosujemy materiały do tej pory zarezerwowane dla innych pomieszczeń, np. szkło czy drewno. Szkło pomiędzy pomieszczeniami wyciszy lecącą z prysznica lub wanny wodę, ale nadal sypialnia i łazienka pozostaną ze sobą spójne.


3) Urządzam pokój dla moich bliźniaków – chłopiec i dziewczynka (4 latka). W jaki sposób w jednej przestrzeni stworzyć klimat przyjazny obojgu dzieciom bez konfliktu interesów?

Pokój bliźniaków
pinterest

Mój ulubiony temat – pokój dla dzieci. Urządzenie pokoju dziecięcego wcale nie jest takie oczywiste. Zawsze podczas planowania musimy zastanowić się nad tym, na ile lat przewidujemy wystrój i umeblowanie pokoju. Planując pokój dla czterolatków, warto już teraz wziąć pod uwagę to, gdzie w przyszłości staną biurka czy wstawimy większe łózka itd.

Jedynym poważnym ograniczeniem jest metraż pokoju. Nie oddzielałabym kolorystycznie stref dzieci, raczej znalazłabym wspólny jasny, pastelowy kolor w połączeniu z np. bielą. Indywidualizm dzieci podkreśliłabym właśnie dodatkami np. postawienie lampek nocnych lub kinkietów spersonalizowanych lub w motywach po jednej stronie wybranych przez chłopca ,po drugiej stronie wybranych przez dziewczynkę.

To samo można zrobić z ozdobami w postaci przepięknych plakatów dziecięcych. Półeczki na oddzielne drobne zabawki również mogą być zgodne z zainteresowaniami dzieci np. dla chłopca półka w kształcie auta ,czy garażu a  dla dziewczynki np. w kształcie domku dla lalek. W przypadku bliźniąt mamy nieco ułatwioną sprawę, ponieważ pomimo różnych zainteresowań dzieci są w tym samym wieku ,tak więc łatwiej jest wydzielić strefę wspólnej zabawy.

4) Mam małą kuchnię bez okna. Co zrobić, aby dodać jej nieco światła? Mam halogeny, a co z dodatkami etc.?

pinterest
pinterest

W oddzielnych małych kuchniach najlepiej, aby nie było drzwi, dzięki temu wpadnie więcej światła i zrobi się nieco luźniej. Zapachy kuchenne i tak przedostają się na całe mieszkanie, to raczej kwestia dobrej wentylacji. Jeżeli kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, to warto przy większym remoncie pomyśleć o otwarciu jej, ale niekoniecznie zrobieniu typowego aneksu kuchennego, tym bardziej, że w budownictwie deweloperskim zauważa się powrót do oddzielnych kuchni.

Można wstawić szybę lub półki z prześwitami oddzielające kuchnię od salonu – rozwiązań jest wiele. Również ściany w kuchni powinny być jasne, odbijające światło-może to być np. lacobel czy lustro z wieloma punktami świetlnymi. Polecam również wymianę żarówek na żarówki światła dziennego.

5) Jesteśmy młodym małżeństwem. Mieszkamy w kawalerce – pokój z oddzielną kuchnią i łazienką. Niebawem przyjdzie na świat nasza Córka. Jak zorganizować przestrzeń, aby wydzielić strefę dla dziecka?

Kącik malucha w sypialni rodziców
mat. prasowe

Najlepiej podesłać mi rzuty mieszkania. Jeżeli planują państwo większy remont, to można zastanowić się, czy z kuchni można zrobić oddzielny pokój, a w większym pokoju aneks kuchenny. Gruntowne przebudowy kawalerek wychodzą naprawdę efektownie i zaskakują właścicieli możliwością rozwiązań.

Jeżeli ma być to drobna zmiana, to można do sufitu przykręcić karnisz i zawiesić na nim zasłonkę, za którą powstanie strefa dziecka lub oddzielić tę strefę np. szafą, która z jednej strony będzie w części dziecka, a z drugiej częścią salonu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here