lakierowanie drewnianych elementow vidaron

Drewno mimo tego, że jest materiałem bardzo lekkim, charakteryzuje się dużą trwałością. Jeśli jednak chcemy, aby służyło nam przez wiele lat, musimy zatroszczyć się o jego odpowiednie zabezpieczenie. Trzeba zadbać o to w szczególny sposób, gdy nasze meble lub sprzęty wykonane są z drewna surowego. Takie należy chronić przed wilgocią, niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, grzybami oraz szkodnikami. W jaki sposób to robić?

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem do odpowiedniej impregnacji surowego drewna jest jego dokładne oczyszczenie. Powinno być ono suche, gładkie oraz wolne oraz kurzu. Nie mogą na nim występować także żywiczne plamy. W tym celu zażywiczone miejsca trzeba przemyć benzyną ekstrakcyjną, po czym je dokładnie wysuszyć.

Pamiętajmy o tym, że drewno musi być wcześniej wysuszone oraz wysezonowane (o wilgotności nie większej niż 20%). W innym wypadku, nie wchłonie ono impregnatu. Należy także pamiętać o tym, aby drewno zostało przeszlifowane papierem ściernym o gradacji 120-200. To sprawi, że nadamy mu ładny wygląd, a ponadto podkreślimy jego usłojenie. Oprócz tego wpłyniemy na polepszenie właściwości paramentrów chłonnych, a tym samym – wydłużymy trwałość impregnacji.

czyszczenie drewna vidaron

Jak zaaplikować Impregnat Ochronno-Gruntujący

Wysuszenie i impregnacja surowego drewna to nie wszystko. Należy zadbać o jego zabezpieczenie Impregnatem Ochrono-Gruntującym VIDARON, który zapewnia pełną ochronę biologiczną drewna. Jest bezbarwny i głęboko penetrujący. Dzięki niemu drewno jest chronione przed sinizną, owadami, technicznymi szkodnikami, a ponadto grzybami pleśniowymi. To jednak nie koniec. Dzięki imperganowi struktura drewna zostaje wzmocniona, dzięki redukcji jego chłonności. Zastosowanie Impregnatu Ochronno-Gruntującego VIDARON na surowe drewno wymagane jest jako podkład pod impregnat w kolorze. Ma to ostateczny wpływ na trwałość jego zabezpieczenia.

lakierowanie drewnianych elementow vidaron

Ważne jest to, aby przed użyciem impregnatu, starannie go wymieszać. Ma to na celu zapewnienie jego jednorodnej konsystencji oraz barwy. Pamiętajmy o tym, aby go nie rozcieńczać. Aplikujemy go na drewno za pomocą pędzla. Malujmy koniecznie w gumowych rękawicach ochronnych. Schnięcie warstwy, to 24 godziny, a po ich upływie należy przetrzeć powierzchnię papierem ściernym, a następnie dokładnie odpylić. Tak przygotowane drewno jest gotowe do przyjęcia impregnatu w kolorze.

Aplikacja Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON jest przeznaczony do zabezpieczania surowego drewna i zawierająca Teflon® surface protector. Obecność w składzie TeflonTM gwarantuje większą wodoodporność, a oprócz tego ochronę przed promieniowaniem UV i grzybami, sinizną oraz glonami. Ponadto preparat panetruje i wzmacnia drewno, a także nadaje mu przy tym matowe, eleganckie wykończenie, które podkreśla jego naturalny rysunek słojów. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON jest dostępny w 14 gotowych kolorach.

impregnowanie drewna vidaron

Zanim zastosujemy ów produkt, musimy pamiętać o jego dokładnym wymieszaniu oraz o tym, aby go nie rozcieńczać. Aplikację należy przeprowadzić w temperaturze podłoża oraz otoczenia od 5°C do 30°C. Wilgotność względna powietrza musi być nie większa niż 65%.

Impregnat nakładamy równomiernie na całą powierzchnię przy pomocy pędzla. Po upływie ok. 10 minut warto rozetrzeć go wzdłuż słojów drewna suchym pędzlem. Jeśli bowiem pozostawimy na materiale nadmiar impregnatu, bądź nie zadbamy o jego dokładne roztarcie, wówczas możemy doprowadzić się do łuszczenia powłoki podczas eksploatacji.

Pamiętajmy o tym, że należy wykonać minimum aplikację dwóch warstw impregnatu oraz o zachowaniu między nimi 12 godzin odstępu. Ponadto nałożenie każdej kolejnej warstwy musi poprzedzać szlifowanie powierzchni papierem gradacji 320 i odpylanie.

Powierzchnia zyska pełne wartości użytkowe po upływie minimum siedmiu dni od przeprowadzenia impregnacji. Prawidłowo nałożony impregnat zapewni transparentne powłoki oraz widoczne usłojenie drewna.

art.sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here