środa, 27 marca, 2024
Strona głównaWykończeniaŚciany i podłogiSposób na zabrudzenia, czyli niechcianych gości

Sposób na zabrudzenia, czyli niechcianych gości

W każdym świeżo wykończonym mieszkaniu nie wiadomo skąd pojawiają się zabrudzenia. Wzbijane przez nasz ruch osiadają na meblach. Ot kolejna pamiątka po remoncie. Z biegiem czasu nagromadzony np. pod listwami podłogowymi pył musi się skończyć. Niemniej problem nie znika – nasze mieszkanie żyje razem z nami. 

Kurz, piasek czy pyłki pojawiają się z każdym otwarciem okien czy drzwi. Nie ma rady, odkurzać trzeba. Jeżeli przyjmiemy, że na odkurzanie poświęcamy tygodniowo około 20 minut,  to w skali roku zbierze się nam pokaźne kilkanaście godzin. Skrócenie domowych sprawunków czy też zaoszczędzenie czasu jest obecnie możliwe dzięki robotom odkurzającym, które stają się coraz bardziej popularne. Lider w tej dziedzinie, amerykański iRobot sprzedał na całym świecie ponad 16 milionów robotów domowych z czego co 75 egzemplarz trafił do Polski.

 iRobot w domu porządkiTego typu urządzenia mają szereg zalet. Nie dość, że pomogą nam w czynności odkurzania, to jeszcze mogą wykonać ją codziennie. Wszak zabrudzenia pojawiają się codziennie. Jak pokazują wykonane przez producenta badania, urządzenia tego typu są w stanie pokryć w jednym cyklu całą sprzątaną powierzchnię, a  najbardziej zaawansowany model potrafi wykonać to zadania nawet na 185 metrach kwadratowych.

Sama konstrukcja robota odkurzającego sprawia, że zasysane z podłogi zabrudzenia nie wydostają się na zewnątrz, co ma chociażby miejsce w konwencjonalnych odkurzaczach. Dodatkowo roboty sprzątające Roomba posiadają szereg udogodnień oraz rozwiązań, które zwiększają ich efektywność. Można wśród nich wymienić możliwość nadania harmonogramu pracy robota na 7 dni tygodnia, filtry, które zatrzymują cząsteczki nawet te o wielkości 0,3 mikrona czy wirtualne ściany, które pozwalają na wydzielenie terenu pracy urządzenia.

Kiedy w 2002 roku iRobot Corporation zaprezentował pierwszego robota odkurzającego niewiele osób wierzyło, że zdarzenie to zapoczątkuje rynkową rewolucję. Dziś oferta jest bardzo szeroka, a amerykańska marka znalazła wielu naśladowców. Prezentujemy listę aspektów, na które należy zwrócić uwagę wybierając z szerokiej oferty robotów odkurzających.

Jak wybrać irobota

1. Wysokość

2. Zabrudzenia

szczególnie te lekkie przemieszczają się wzbijane przez ruch domowników. Sprawia to, że najwięcej kurzu znajduje się nie na środku pomieszczenia, ale przy ścianach i pod meblami. Przed wyborem robota warto zmierzyć wysokość nóg łóżka oraz innych mebli, aby sprawdzić czy robot pod nie wjedzie i oczyści powierzchnię. Wysokość robota mierzymy w najwyższym punkcie.

3. Adaptacja do warunków otoczenia

Zaawansowany system nawigacyjny umożliwiający samodzielną pracę robota w rzeczywistych warunkach. Najlepsze urządzenia wyposażone są w system czujników umożlwiający reakcję robota w czasie rzeczywistym. Samodzielny powrót do stacji dokującej po zakończeniu pracy lub w celu naładowania akumulatora.

4. Zdolność manewrowania

Roboty odkurzające są wszędobylskie, wjadą m.in. pod krzesła. Warto zmierzyć odstępy pomiędzy nogami, aby sprawdzić czy robot będzie mógł tam wjechać. Ponadto kształt robota również determinuje szybkość wydostania się spomiędzy nóg. Ważnym elementem będzie też umiejętność wyplątania się z kabli, czy frędzli.

5. Udogodnienia

W zależności od zaawansowania produktu, roboty odkurzające mogą posiadać szereg przydatnych udogodnień. Przydatnymi funkcjami są informacja głosowa o stanie urządzenia czy kontrolki informujące o zapełnieniu zbiornika na zabrudzenia.

6. Funkcje i systemy

Warto zaznajomić się z dodatkowymi funkcjami poszczególnych modeli. Jedną z bardziej istotnych jest możliwość ustalenia harmonogramu pracy – tygodniowego „planu sprzątania”. Warte uwagi są również systemy wykrywania obszarów silniej zabrudzonych.

7. Filtry

Dużą zaletą robotów odkurzających jest to, że w toku swojej pracy nie oddają z powrotem zassanego z dużą siłą powietrza, a co za tym idzie drobinek kurzu. Zadanie to ułatwiają odpowiednie filtry. U alergików najlepiej sprawdzą się rozwiązania spełniające normy filtracji HEPA.

8. Konserwacja

Odkurzacze wymagają odpowiedniej konserwacji – nie tylko wymiany worków czy opróżnienia zbiornika, ale również wymiany filtrów i oczyszczenia. Podobnie jest z robotami odkurzającymi. Część producentów na tę okazję przewidziała intuicyjne oznaczenia kolorystyczne modułów, które można samodzielnie zdemontować i oczyścić.

9. Akcesoria

Znajduje się wśród nich szerokie spektrum urządzeń peryferyjnych i narzędzi np. do czyszczenia robota. Warte uwagi są wirtualne ściany, które ograniczają teren pracy robota (wiązka prosta lub kolista) czy latarnie systematyzujące prace robota. Należy jednak pamiętać, że urządzenia te powinny umożliwiać łatwe ich przenoszenie w aktualnie wymagane miejsca (np. obszar, gdzie bawi się dziecko), aby na stałe nie wykluczyć danej powierzchni z cyklu sprzątania.

10. Serwis

Warto sprawdzić możliwości i jakość obsługi klienta pod kątem posprzedażowym. Kontakt z serwisem, usługa door-to-door, dostępność elementów eksploatacyjnych.

11. Kompatybilność

Ludzie lubią otrzymywać pomoc w obowiązkach domowych. Warto przed zakupem robota odkurzającego sprawdzić jego kompatybilność z robotami o innych funkcjach, tak aby mogły np. korzystać z tych samych akcesoriów.

12. Ruchoma głowica czyszcząca

Umiejętność dostosowania trybu pracy do rodzaju sprzątanej powierzchni. Najlepsze roboty samodzielnie dostosowują wysokość głowicy czyszczącej w zależności czy odkurzają dywan, panel czy wykładzinę.

13. Schody

Najmniej zaawansowane urządzenia mogą nie być wyposażone w czujnik wysokości, który zabezpieczy je przed spadkiem z uskoków. Wówczas gdy zaczynają się schody skończy się żywot robota.

 iRobot aplikacjaSama oferta iRobota Roomba została skonstruowana tak, aby można było wybrać robota najlepiej dopasowanego do potrzeb. To właśnie one powinny być kluczowe przy świadomym wyborze robota odkurzającego. Wszystkie obecnie dostępne modele iRobota Roomba pracują w oparciu o 3-stopniowy system sprzątania oraz system iAdapt (również w wersji 2.0), który odpowiada za nawigację.

Podstawą w gamie jest model Roomba 605, który posiada możliwość pracy w trybie pełnym (po naciśnięciu przycisku CLEAN) oraz sprzątania punktowego (ok. 1,5 mkw po naciśnięciu przycisku SPOT). Z kolei po naciśnięciu przycisku DOCK robot powraca do bazy. Kolejne, wyższe modele posiadają dodatkowe akcesoria, rozwiązania oraz funkcje, które ułatwiają używanie robota oraz zwiększają jego efektywność.

Niezwykle przydatną funkcją jest możliwość programowania harmonogramu pracy robota na 7 dni tygodnia tak, aby samodzielnie rozpoczynał swoją pracę np. w czasie, gdy jesteśmy w pracy bądź na spacerze z dziećmi. Występuje ona we wszystkich modelach od iRobota Roomba 651 wzwyż. Flagowy w ofercie model 980 posiada szereg rewolucyjnych rozwiązań.

Jednym z nich jest możliwość współpracy z aplikacją mobilną iRobot HOME. Dzięki niej użytkownik może zdalnie włączyć robota, zasięgnąć porad eksploatacyjnych czy też dokonać wyboru ustawień. Oprogramowanie to pozwala również zarządzać pracą nowowprowadzonego robota mopującego Braava jet.

RELATED ARTICLES

3 KOMENTARZE

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii