Wielu mieszkańców bloków z zazdrością myśli o właścicielach domów, którzy latem mogą wylegiwać się na tarasie i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw ciepłych miesięcy. Aby jednak drewniany taras naprawdę cieszył oko, trzeba odpowiednio się o niego zatroszczyć. Właśnie teraz jest dobry czas na to, aby przygotować go do nadchodzącego sezonu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów, fot.: VIDARON

Taras drewniany jest piękną ozdobą każdego domu. Latem często to właśnie na nim toczy się życie całej rodziny – na świeżym powietrzu jemy śniadania, obiady i kolacje, opalamy się z książką w ręku, tutaj też zapraszamy przyjaciół czy organizujemy przyjęcia. Nieprzemijający urok drewna sprawia, że to właśnie ono najpiękniej prezentuje się na tarasie, i nawet najbardziej finezyjna płytka nie może się z nim równać – zarówno pod względem estetycznym, jak i z uwagi na walory użytkowe. Drewno na tarasie jest bardzo miłe w dotyku, nie nagrzewa się pod wpływem długotrwałego nasłonecznienia i z prawdziwą przyjemnością chodzimy po nim.

I choć wszystko to jest prawdą, to pamiętajmy, że powyższe zalety cechują tylko te drewniane tarasy, którym właściciele poświęcają należytą uwagę, starannie je zabezpieczając dobrze dobranym i skutecznym preparatem.

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów, fot.: VIDARONOlejowanie drewna – pielęgnacja i ozdoba

Jeśli chodzi o efektywne zabezpieczanie drewna na zewnątrz, to doskonale sprawdzi się w tej roli Olej do drewna VIDARON. Dlaczego właśnie taki produkt? Przede wszystkim jest on niezwykle skuteczny jeśli chodzi o ochronę i pielęgnację drewna, a jednocześnie w piękny sposób podkreśla jego fakturę, co szczególnie liczy się w przypadku drewnianego tarasu. Warto też podkreślić fakt, że olej jednocześnie ogranicza pękanie drewna oraz zmniejsza jego podatność na zabrudzenia. Preparat sprawdzi się zarówno na drewnie krajowym, jak i w przypadku często stosowanych na tarasy odmian egzotycznych, jak np. Merbau czy Bangkirai.

Jednym z komponentów Oleju do drewna VIDARON jest naturalny wosk roślinny Carnauba, który pozyskiwany jest z liści palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii. To najtwardszy ze znanych obecnie wosków naturalnych, a jego zastosowanie jako składniku oleju pozwala na osiągnięcie podwyższonych parametrów odpornościowych na ścieranie oraz niszczące warunki atmosferyczne.

W przypadku powierzchni szczególnie narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych – a taką bez wątpienia jest drewniany taras – zabieg olejowania trzeba wykonywać przynajmniej dwa razy w roku. Jednak zanim do niego przystąpimy, musimy wcześniej odpowiednio przygotować drewnianą powierzchnię.

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów, fot.: VIDARON

Przygotuj taras do olejowania

Jeśli po raz pierwszy zabezpieczamy powierzchnię drewnianego tarasu Olejem VIDARON – niezależnie od tego czy jest on wykonany z drewna krajowego, czy z egzotycznego – musimy najpierw przeszlifować ją papierem ściernym o ziarnistości dobranej do stopnia nierówności podłoża. Trzeba też dobrze oczyścić powierzchnię z pyłu i kurzupodłoże musi być czyste, suche, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Jeśli zauważymy na drewnianej powierzchni jakiekolwiek zatłuszczenia lub zażywiczenia, to z łatwością pozbędziemy się ich przemywając powierzchnię benzyną ekstrakcyjną (w przypadku gatunków europejskich).

Jeśli chcemy olejować powierzchnię, która wcześniej była już w ten sposób zabezpieczana, to również powinniśmy przeszlifować drewno wzdłuż słojów odpowiednim papierem ściernym oraz zapolerować. Staranne usunięcie starych powłok zagwarantuje nam, że nowa warstwa oleju wniknie głęboko w strukturę drewna, bardzo dobrze je zabezpieczając.

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów, fot.: VIDARON

Olejowanie tarasu

Na starannie przygotowaną powierzchnię można z powodzeniem zacząć nanosić Olej VIDARON, który zarówno przed rozpoczęciem aplikacji, jak również w trakcie, trzeba dokładnie mieszać, co pozwala na uzyskanie jednorodnej konsystencji i barwy. Pamiętajmy, by nie olejować tarasu jeśli pada deszcz, a temperatura jest wyższa niż +30ºC lub niższa niż +5ºC.

Dwie warstwy oleju powinno się nanosić pędzlem lub gąbką w odstępach minimum 6 godzin, a po około 15-20 minutach od nałożenia pierwszej warstwy trzeba usunąć nadmiar preparatu przy pomocy półsuchej gąbki lub bawełnianej szmatki. Niedopuszczalne jest przy tym przyspieszanie prac poprzez skrócenie czasu schnięcia czy pominięcie któregoś z etapów.

Olej Do Drewna VIDARON dostępny jest w opakowanich 750ml i 2,5L, przy czym w przypadku olejowania drewna twardego litr preparatu wystarczy na zabezpieczenie około 18 m² tarasu, dla drewna miękkiego około 12 m². Produkt oferowany jest w 4 kolorach: teak indonezyjski, teak naturalny, mahoń afrykański, palisander szlachetny oraz w wersji bezbarwnej dla tych użytkowników, którzy nie chcą zmieniać pięknej, naturalnej barwy prawdziwego drewna.

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów, fot.: VIDARON

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów, fot.: VIDARON

Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze   

#2 Pani7
Z tego co mi wiadomo to najlepiej przed sezonem letnim i zimowym, ale mogę się mylić :P
Cytuj
#1 ewa
ile razy w roku trzeba olejować taras?
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież