Taras na piętrze to niewątpliwie nowa jakość wypoczynku i efektowny detal architektoniczny. To także element konstrukcyjny, którego budowa wymaga sporej dawki fachowej wiedzy i dużej staranności prac wykonawczych.

Taras na piętrze - dlaczego warto go wykonać?

Wysiłek, który włożymy w budowę takiego tarasu, szybko jednak zrekompensują miłe chwile spędzane w zaciszu domowej strefy relaksu.

Pomysł na wybudowanie tarasu na piętrze inspirowany jest różnymi czynnikami: koncepcją wizualną bryły budynku, poszukiwaniem dodatkowej przestrzeni do wypoczynku, kwestiami czysto pragmatycznymi. To, czy będzie on w pełni spełniał przypisaną mu rolę, w dużej mierze zależy od prawidłowo wykonanych prac montażowych, na czele których stoi właściwa izolacja.

Taras na piętrze: jaka izolacja? 

W naszej strefie klimatycznej wszelkie elementy konstrukcyjne i nawierzchnie pozostające na zewnątrz budynku muszą mierzyć się z licznymi przeciwnościami. Zima ze śniegiem, lodem i ujemnymi temperaturami to niełatwy czas dla tarasów. W okresie od wiosny do jesieni temperatury są bardziej sprzyjające, wzrasta za to ich dobowa amplituda, opady atmosferyczne zaś są obfite. Materiały, których użyjemy do budowy tarasu muszą charakteryzować się zatem dużą stabilnością wymiarową i wytrzymałością. Bardzo istotną kwestią, która zyskuje dodatkową wagę w przypadku tarasu usytuowanego na piętrze, jest jego szczelność.

Właściwa hydroizolacja zapewnia trwałość konstrukcji i nawierzchni samego tarasu, a także chroni przed zawilgoceniem pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod nim. Do wykonania skutecznego zabezpieczenia potrzebne są odpowiednie materiały, ale i starannie przygotowane podłoże. Pamiętajmy, że konieczne jest zachowanie spadków o wartości 1,5-2,5%, które najlepiej jest wykonać w betonowej warstwie jastrychu bezpośrednio na głównej płycie konstrukcyjnej tarasu. - Przed położeniem warstwy izolacji wykonujemy także szczeliny dylatacyjne, które, w przypadku płytek klejonych do podłoża, muszą zostać przeniesione na powierzchnię okładziny. Pamiętajmy, że hydroizolacja musi zostać wykonana także na cokole - dodaje. W miejscach najbardziej narażonych na przenoszenie naprężeń, jak styk ścian i podłoża, należy wkleić taśmy uszczelniające. Staranne wykonanie wszystkich tych etapów uchroni taras przed przeciekaniem, jego nawierzchnię zaś przed pękaniem czy obluzowaniem elementów.

Taras na piętrze - dlaczego warto go wykonać? źródło: Bruk-Bet

Taras na piętrze: ocieplać czy nie ocieplać?

Tarasy usytuowane nad pomieszczeniem nieogrzewanym, np. garażem, generalnie nie wymagają wykonania izolacji cieplnej. - Inaczej jest w przypadku tych, które znajdują się nad pomieszczeniem mieszkalnym – termoizolacja jest tu konieczna, w przeciwnym wypadku taras stanie się miejscem, przez które uciekać będzie ciepło. Najlepszym rozwiązaniem dla tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym jest zastosowanie techniki dachu odwróconego -radzi ekspert. Schowanie hydroizolacji pod warstwą ocieplenia zapewnia tej pierwszej potrzebną ochronę. Do wykonania ocieplenia należy wtedy wybrać materiały całkowicie odporne na działanie wody, jak XSD (polistyren ekstrudowany). W tej technice nawierzchnię wykonuje się z niezwiązanych z podłożem płyt betonowych, np. ułożonych na warstwie żwiru lub grysu. W takim układzie warstwę ocieplenia należy przykryć folią kubełkową ułożoną wypustkami do góry, które dodatkowo będą stabilizowały podsypkę z kruszywa. Trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych beton, właściwa technologia izolacji i dokładność w wykonaniu wszystkich prac dają gwarancję posiadania pięknego, bezpiecznego i trwałego tarasu, którego przez lata nie będziemy musieli poddawać kosztownym remontom.

Wnętrza i zewnętrza – staranna aranżacja tarasu na piętrze

Podstawowe funkcje tarasu związane są ze sferą wypoczynku, relaksu, spotkań towarzyskich. W przypadku tarasu usytuowanego na piętrze kwestie aranżacyjne zyskują nowy wymiar: taras staje się niejako przedłużeniem wnętrza, z którego na niego wychodzimy. Warto zadbać o to, by jego wygląd był spójny z charakterem pomieszczenia lub w jakiś sposób z nim korespondował. Do drewnianej podłogi sypialni czy gabinetu będą pasowały np. deski tarasowe.

Biorąc pod uwagę kwestie wytrzymałości i odporności materiału na wilgoć, naturalne drewno możemy zastąpić jego imitacją. Betonowe płyty potrafią do złudzenia przypominać drewno lub kamień naturalny, są jednak od nich znacznie łatwiejsze w eksploatacji. Nowoczesne wnętrza, w których dominuje oszczędna kolorystyka i minimalistyczne wzornictwo, doskonale dopełni taras o nawierzchni skomponowanej z gładkich, geometrycznych płyt o ostro ciętych krawędziach, utrzymanych w odcieniach modnej szarości. Taras przy romantycznej sypialni lepiej wyłożyć płytkami o lekko nieregularnych, fazowanych krawędziach, wykończonych techniką postarzania. Bogactwo wzorów, które można znaleźć w ofercie producentów materiałów nawierzchniowych pozwala na dobranie rozwiązań, które korespondują z każdym wnętrzem, stanowiąc jego stylowe uzupełnienie.

Choć budowa tarasu na piętrze wymaga uwagi na każdym etapie, warto pokusić się o takie rozwiązanie. Piękny taras podnosi atrakcyjność nie tylko bryły budynku, ale i pomieszczeń, z którymi jest połączony, oferując mieszkańcom dodatkowe miejsce i intymność, o którą czasem trudno w przestrzeni ogrodu.

Taras na piętrze - dlaczego warto go wykonać? źródło: Bruk-Bet

źródło: Bruk-Bet

Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze   

#3 Sara
Ja też będę urządzała taras na piętrze. Postanowiłam zdecydować się na deski kompozytowe z firmy dobretarasy.pl, żeby nie mieć potem problemów z impregnacją itp.
Cytuj
#2 Mimi
No niestety, jak ktoś się decycuje na porzadny taras, to już jednak trochę pracy w to trzeba włożyć. Ale potem jakie fajne efekty. My z żoną uwielbiamy na naszym spędzać wieczory. Jak dzieci już śpią a my mamy czas tylko dla siebie ;)
Cytuj
#1 katy
Nie wiedziałam, że tyle rzeczy trzeba zrobić przed zrobieniem tarasu
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież