Pokój dziecka – jak funkcjonalnie go urządzić?

Pokój dziecka to chyba jedno z najtrudniejszych do urządzenia pomieszczeń w domu. Dlaczego? Ponieważ o jego wyglądzie decydują zarówno rodzice jak i dzieci. Ostateczny efekt musi być więc efektem kompromisu.

Pokój dziecka – jak go urządzić? fot.: My Room

Pokój dziecka to pomieszczenie, które pełni różne funkcje. W czterech ścianach mamy zlokalizowany pokój dzienny, gabinet, sypialnia i garderoba. Dlatego też z tego powodu często pojawiają się trudności podczas jego wykończenia.

Pokój dziecka musi być przede wszystkim funkcjonalny

Co zatem wziąć pod uwagę, aby pokój dziecka był funkcjonalny? Najpierw należy zastanowić się nad tym, jaki rozkład mebli będzie optymalny, aby pokój nadawał się jednocześnie do zabawy, odpoczynku i nauki.

W projekcie pokoju dziecięcego warto uwzględnić dużą ilość szaf, półek i organizerów do przechowywania ubrań, zabawek, książek itp. Dziecięcych rzeczy przybywa w niesłychanie szybkim tempie i jeżeli na samym początku tego nie zaplanujemy to szybko staniemy w obliczu ponownej zmiany wystroju. Kolejną kwestię jest bezpieczeństwo naszych dzieci.

W kontekście urządzania pokoju dziecięcego oznacza to rozsądne decyzje zakupowe i wybór tych produktów, które mają stosowne atesty i certyfikaty. Elementy wyposażenia pokoju, w tym meble, powinny spełniać wymagania europejskiej normy EN-71:1994/3 „Bezpieczeństwo zabawek”, która decyduje o przydatności produktu do użytkowania przez dzieci.

Porządek i bezpieczeństwo w pokoju dziecka

Pokój dziecka to pomieszczenie szczególnie narażone na zabrudzenia. Starajmy się więc wybierać meble, wykładziny czy farby, które nie absorbują brudu i z których łato usunąć ewentualne zabrudzenia.

Specjaliści radzą, aby decydować się na meble i akcesoria wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wówczas mamy pewność, że meble wytrzymają z dziećmi kilka sezonów.

Urządzając pokój dla małego dziecka, nie można zapomnieć o zakupie różnego rodzaju zabezpieczeń, takich jak m.in. blokady szuflad i kontaktów czy silikonowe nakładki na ostre narożniki mebli. Przy starszych dzieciach warto pamiętać, aby szuflady wyposażone były w prowadnice z systemem automatycznego domykania. Zastosowanie tego typu prowadnic gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Dziecko podczas częstego otwierania i zamykania nie jest narażone na przytrzaśnięcie dłoni.

Jak dobierać dodatki?

Aby pokój dziecka nie był zbiorem niepasujących do siebie mebli i dodatków powinniśmy mieć najpierw ogólną wizję pokoju i dopiero do niej dobierać kolejne elementy i dekoracje. Najlepiej gdyby jego wystrój nie był tylko realizacją naszych pomysłów, ale nawiązywał do zainteresowań naszego dziecka, bo to przede wszystkim ono ma się w nim czuć dobrze.

Największym wrogiem aranżacji dziecięcych wnętrz jest brak umiaru. Rodzice chcą, aby pokój ich dziecka był jak najbardziej radosny i sprzyjający zabawie. W efekcie doprowadzają do przesady w ilości użytych dekoracji, kolorów i wzorów.

Pokój dziecka – jak go urządzić? fot.: My Room

źródło: MyRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here