czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradyMieszkanie ergonomiczne – czyli jakie?

Mieszkanie ergonomiczne – czyli jakie?

Urządzanie mieszkania zgodnie z zasadami ergonomii to dbanie nie tylko o to, by wyglądało możliwie efektywnie – ale także by było wygodne, bezpieczne i ułatwiało codzienne obowiązki.

Pojęcie „ergonomia” zostało pierwszy raz użyte przez Wojciecha Jastrzębowskiego w 1857 roku, a rozumiał on przez nie naukę o używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy sił i zdolności. Od tamtego czasu termin ten ewoluował – wedle definicji sformułowanej przez Polskie Towarzystwo Ergonomiczne obecnie rozumiemy pod nim naukę zmierzającą do dostosowania narzędzi, przedmiotów, organizacji i materialnego środowiska do potrzeb psychicznych, fizycznych i społecznych człowieka.

Tym samym, zgodnie z definicją, mieszkanie ergonomiczne to takie, które zostało dostosowane do potrzeb mieszkających w nim osób. Jego wystrój powinien zapewniać komfort psychiczny i fizyczny oraz gwarantować, że zdrowie lokatorów nie zostanie narażone na uszczerbek.

Podstawy

Mieszkanie ergonomiczne powinno być przede wszystkim dobrze oświetlone, zapewniać właściwą wentylację (szczególnie w łazience oraz kuchni) i bezpieczną przestrzeń. Zły rozstaw okien, zagracenie, za mała wolna powierzchnia, brak odpowiedniej wentylacji łazienki mogą negatywnie wpływać na samopoczucie, a nawet odbić się na zdrowiu.

Decydując się na zakup mieszkania, należy zatem zwrócić uwagę na duże okna oraz kratki wentylacyjne. Specjaliści zazwyczaj polecają mieszkania, w których pomieszczenia zbliżone są kształtem do kwadratu. Długie, wąskie pokoje znacznie trudniej urządzić tak, by zagospodarować całą powierzchnię w sposób ergonomiczny. Dobrze, jeśli mieszkanie można podzielić na dwie strefy – dzienną, w której toczy się rodzinne życie (a więc przedpokój, salon, kuchnia) i prywatną (czyli sypialnie).

Ergonomiczna kuchnia?

Zasady ergonomii szczególnie istotne są w przypadku kuchni, która stanowi swego rodzaju miejsce pracy. Meble i ich rozstaw powinny tę pracę ułatwiać. Na przykład koło kuchenki koniecznie należy umieścić blat – na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba szybkiego przeniesienia rozgrzanego garnka. Ergonomia w kuchni to zadbanie o wygodny dostęp do gniazdek elektrycznych, o prosty do wyczyszczenia zlew, miejsce do suszenia naczyń, wygodne szafki, półki i szuflady, w których poszczególne rzeczy będą miały swoje miejsce. Istotnym elementem może być także ustawienie lodówki w pobliżu drzwi – dzięki czemu szybko schowa się do niej zakupy, a domownik chcący wyjąć coś z lodówki nie będzie musiał przechodzić przez całe pomieszczenie, przeszkadzając osobie gotującej.

Jeśli kuchnia jest „otwarta”, warto też pomyśleć o szerszym blacie w roli barku oddzielającym ją od głównej części salonu. Może on stać się miejscem spożywania posiłków, a dzięki takiemu zabiegowi pokój zyska na ustawności, a salon i kuchnię łatwiej będzie postrzegać jako odrębne całości.

Odpowiednie meble

Ergonomia oznacza także dostosowane do potrzeb użytkownika meble. Wygodne łóżko, lampka do czytania, biurka z regulowaną wysokością – w swojej ofercie ma je np. firma AJ Produkty – wygodny fotel do pracy przy komputerze (koniecznie z podłokietnikami, najlepiej na kółkach i z oparciem). Ergonomiczny dobór mebli jest szczególnie ważny w niewielkich pomieszczeniach. W małym przedpokoju na przykład warto pomyśleć o szafie wnękowej, która zapobiegnie zagraceniu przestrzeni szafkami. Szafy wnękowe lub zabudowywanie całej ściany to zresztą dobry pomysł także przy aranżacji małych pokoi. Istotna jest także kwestia wykładzin, zwłaszcza w łazience (gdzie będą często wystawiane na działanie wody) i w przedpokoju (gdzie najłatwiej się brudzą). Najlepiej nie pokrywać w tych pomieszczeniach całej podłogi, a jeżeli już decydujemy się na dywanik (choćby po to, by nie stawać bosymi stopami na zimnej podłodze po kąpieli), powinien on być łatwy do wytrzepania i wykonany z odpowiednich materiałów.

art. sponsorowany

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii