Jakie kolory farb dobierać do małych pomieszczeń? Poznaj opinię eksperta!

Małe wnętrza wymagają szczególnej uwagi, zarówno w doborze wyposażenia jak i kolorystyki. Być może nie raz zdarzyło nam się przebywać w pomieszczeniu, które sprawiało wrażenie zamkniętego i ciasnego pudełka. Takie wnętrza wpływają negatywnie na psychikę człowieka, a w dłuższym wymiarze czasu mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości natury psychosomatycznej.

Jakie kolory farb dobierać do małych pomieszczeń? Poznaj opinię eksperta!

Właściwy wybór kolorów do pomieszczeń, szczególnie tych o niewielkiej powierzchni, jest kluczowy dla naszego samopoczucia, komfortowego funkcjonowania, a nawet zdrowia. Aranżując przestrzeń dążymy więc do tego, by prezentowało się ono maksymalnie jasno i przestronnie.

Złamana biel

Fotooptyczne właściwości kolorów mogą mieć wpływ na naszą subiektywną ocenę wielkości wnętrza. Kolory jasne odbijają większą ilość światła, dzięki czemu pomieszczenie to jawi się nam jako większe, czujemy się w nim swobodniej. Do małych wnętrz zaleca się więc stosowanie farb o bardzo jasnej barwie, niewielkim nasyceniu lub wręcz białych. Co zrobić jednak, gdy nasz pomysł na wnętrze jest zupełnie inny? Oto kilka wskazówek:

1. Wyierz złamaną biel

Czysta biel, może niekiedy nie sprostać naszym oczekiwaniom. Wiąże się to z tym, że na naszej szerokości geograficznej ze względu na małą ilość światła w sezonie jesienno-zimowym, biel przybiera odcienie szarości, a nawet sinieje. Aby zapobiec temu zjawisku, powstała paleta złamanych bieli tzw. white off. Dzięki tym farbom zachowanie koloru na ścianie nie jest już kwestią pogody, światła czy przypadku, ale jest w dużej mierze kontrolowane. Nawet w pochmurne zimowe dni, białe wnętrze wydaje się być pełne światła, ciepła i przestrzeni.

Złamana biel

2. Wybarw jedną ścianę

Często stosowanym, znakomitym sposobem na wprowadzenie żywego koloru do małego wnętrza jest pomalowanie nasyconą barwą tylko jednej ściany. Przy czym należy zaznaczyć, iż nie powinna być to ściana o największej powierzchni, ale warto by była dobrze wyeksponowana. Taki zabieg nadaje charakter całemu wnętrzu, a światło odbite od niej sprawia, iż reszta wyposażenia i dodatków przybiera również delikatnie taki odcień. Wnętrze pozostaje przestronne ale jest ciekawe, nowoczesne, a koncepcja jego wystroju wydaje się być spójna.

Jedna ściana pomalowana na kolor

3. Sięgnij po błękity i zielenie

Jasne odcienie niebieskiego i chłodne zielenie to barwy, które dają poczucie przestrzeni. Szczególnie niebieski kojarzony z przestworem nieba lub bezmiarem wód, odbieramy jako kolor wnoszący do wnętrza dodatkowe miejsce. I choć jest to zabieg iluzoryczny warto po niego sięgnąć w sytuacji, gdy chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie.

Jasne odcienie niebieskiego i chłodne zielenie to barwy, które dają poczucie przestrzeni

4. Zastosuj triki aranżacyjne

Istnieje kilka sposobów na stworzenie wnętrza przestronnego, pomimo jego obiektywnie małej powierzchni. Nie tylko kolorystyka farb ale także rodzaj powłoki jaką tworzą, ma wpływ na percepcję wnętrza. W pomieszczeniach małych najlepiej sprawdzają się farby satynowe, gdyż dodatkowo rozświetlają wnętrze. Istotnym czynnikiem jest również właściwe pomalowanie ścian. Pozostawienie białego pasa pod sufitem, zastosowanie wysokich listew przypodłogowych to sposoby na małą przestrzeń. Dodatkowymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, jest właściwe zaprojektowanie oświetlenia sztucznego; zastosowanie luster; wyposażenie wnętrza w meble jasne, uniesione wysoko na cienkich nogach (które sprawiają wrażenie lekkości).

Nawet nieduże pomieszczenia, dzięki własciwie zestawionej kolorystyce i wyposażeniu, mogą prezentować się jako przyjemne, przestronne i wyjątkowo komfortowe. Trafny dobór farb, w tym kontekście, wydaje się być kluczem do sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here