Pomarańczowy - kolor młodości, świeżości, odwagi i innowacji - nie jest łatwą  barwą w aranżacji wnętrz. Ale zastosowany w przemyślany sposób, przez ludzi z dobrym wyczuciem barw i umiejętnością ich zestawiania, może jednak stać się wspaniałą i atrakcyjną dekoracją wnętrza.

Agresywny charakter większości odcieni pomarańczowego sprawia, że utrzymane w tym odcieniu pomieszczenia - choć na pierwszy rzut oka wzbudzą same przyjemne uczucia - ciepła, radości, energii  - na dłuższą metą mogą być męczące i niepokojące.

Zastosowany w bardzo przemyślany sposób, przez ludzi z dobrym wyczuciem barw i umiejętnością ich zestawiania, może jednak stać się wspaniałą i atrakcyjną dekoracją wnętrza. Przyjrzyjmy się, zatem rozmaitym wnętrzom ze ścianami utrzymanymi w tonacjach pomarańczy, by podjąć dobre, przemyślane decyzje dotyczące przyszłej kolorystyki własnych wnętrz.

Dla tych nie do końca przekonanych do pomarańczowych ścian, mamy ciekawe aranżacje wnętrz. W końcu, ściany w domu i tak co kilka lat malujemy od nowa. Niech więc na najbliższe lata zapachnie w domu pomarańczami!

Pomarańczowe ściany w salonie

Rudawe odcienie pomarańczy wprowadzają do wnętrz elegancję. Z kolei słoneczne odcienie rozświetlają i dodają wnętrzu energii podobnie jak intensywne pomarańcze. Z tymi ostatnimi pamiętajmy tylko, aby nie przesadzić z ich ilością i zastosować na jednej lub fragmencie ściany.

 

Tapeta w pomarańczowe kwiaty, źródło: Coddington Design
Cegła klinkierowa na ścianie w salonie, źródło: Heather Garret Design POmarańczowa ściana w salonie, źródło: Zuniga Interiors
Pokój dzienny na pomarańczowo; źródło: top-interior-design.net
Na tle pamarańczowej ściany ustawiono sofę, źródło: designico.jpg Pomarańczowa ściana jest tutaj tłem dla grafik, źródło: Pangaea Interior Design

Pomarańczowe ściany w sypialni

Czy w takich sypialniach można spokojnie spać? Najprawdopodobniej tak. Jedno jest pewne, codziennie - niezależnie od pogody budząc się w takim wnętrzu od razu nabieramy ciepłej energii na cały dzień.

Pomarańczowa ściana w sypialni, źródło: Holly Kuffmann
Pomarańczowa ściana w sypialni, źródło: itkupilli.inspirations.blogspot.com Intensywny kolor pomarańczowy w sypialni, źródło: 101woonideen.nl
Pomarańczowa sypialnia, źródło: Kimball Starr Interior Design POmarańczowa sypialnia prezentuje się przytulnie, źródło: Pepe Calderin Design Mioami Modern Interior Design
   

Pomarańczowe ściany w pokoju dziecka

Zwolennicy spokojnych i nierozpraszających kolorów w pokoju dziecka stanowczo powiedzą pomarańczy NIE. Ale dlaczego tak od razu odrzucać ten kolor i jego odcienie?

Użyta w przemyślany sposób wcale nie musi rozpraszać i powodować napięcia. Wbrew przeciwnie dla niektórych dzieci może być dodatkową inspiracją do działania.

Pokój dziecka na pomarańczowo; źródło: facildeco.canalblog.com
Pomarańczowa ściana w pokoju młodzieżowym, źródło: Alan Design Studio
Pomarańczowa ściana w pokoju dziecka, źródło: Arlington COnstruction Management
Pomarańczowe ściany w pokoju dziecka, źródło: McClellan Architects

 

Pomarańczowe ściany w kuchni

Kuchnia w pomarańczach sprawdzi się pod warunkiem, że zapewnimy dobre oświetlenie powierzchni roboczej. W przeciwnym razie, odbijający się od ścian pomarańczowy odcień będzie nam utrudniał prace w kuchni - pokarmy stracą swoje naturalne kolory i trudno nam będzie ocenić ich świeżość i przydatność do celów spożywczych.

Pomarańczowy, jako jeden z odcieni ognia do kuchni pasuje jednak jak ulał, więc jeśli jesteśmy spragnieni energii i chcemy mieć "ciepłe" poranki nawet w zimie, gdy ciężko jest zacząć dzień - kolor pomarańczowy jest dla nas wymarzony!

Kuchnia na pomarańczowo; źródło: maison-deco.com

Pomarańczowa ściana w kuchni, źródło: Kingston Design Remodeling

Pomarańczowa grafika na ścianie w kuchni, źródło: WL Interiors

Pomarańczowa ściana w kuchni, źródło: Workshop 8 Architecture Planning Design
Pomarańczowa ściana w kuchni, źródło: Dyna Contracting
Pomarańczowa ściana w kuchni, źródło: Karl Naumann Photography

Pomarańczowe ściany w łazience

Pomarańczowy kolor w łazience to rozwiązanie nietypowe. Wnętrza sanitarne kojarzą się nam bowiem albo z odcieniami naturalnymi - wody, zieleni, drewna, kamienia, albo z laboratoryjną bielą. Zatem wszystkim eksperymentatorom i poszukującym oryginalności we własnych wnętrzach może pasować kolor pomarańczowy.

Jedyne zastrzeżenie wiąże się z decyzją o zakupie pomarańczowej glazury. Warto się dobrze zastanowić, bo płytek nie zmieniamy w naszych łazienkach tak często, jak się to ma ze ścianami pokrytymi farbą - wybierając pomarańczowe kafelki decydujemy się na pomarańczową łazienkę, jeśli nie "na zawsze", to na pewno na do następnego remontu...

Łazienka na pomarańczowo; źródło: im6 fr
   

Pomarańczowe ściany na korytarzu    

Jeśli lubimy intensywne barwy i rozważamy utrzymanie jednego z domowych wnętrz w odcieniu pomarańczowym, to pomalowanie w tym odcieniu korytarza, czy holu wejściowego jest bardzo dobrym pomysłem!

W przestrzeni komunikacji przebywamy zazwyczaj krótko. Nawet najbardziej intensywne barwy nie będą więc męczyły wzroku. wręcz odwrotnie - zwrócą na siebie uwagę, dodadzą energii, ale nie zdążą się nam znudzić ani nas zmęczyć.

Hol na pomarańczowo; źródło: blog.decoemotion.com
Hol na pomarańczowo; źródło: blog.decoemotion.com
Author: adminEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze   

#1 Mimi
Pomarańcz jest odważny, ale zarazem wprowadza moim zdaniem do wnętrza taką radość i świeżość. Przy odpowieniej aranżacji można stworzyć cudne wystroje, jak zresztą widać powyżej ;)
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież