Zielone ściany? Czy właśnie na taki kolor pomalować ściany w kuchni? A może w całym domu? Czy sypialnia w odcieniach zieleni to dobry pomysł? Podjęcie tej decyzji okazuje się wcale nie takie proste.

Zwłaszcza, że do dyspozycji mamy tak wiele odcieni zieleni, że sama zgoda wszystkich domowników na zastosowanie tego koloru we wnętrzach to jeszcze mało.

Kolor młodości, świeżości, sił witalnych

Barwa zielona powstaje z połączenia koloru niebieskiego i żółtego. Zieleń jest kolorem młodości, nadziei, sił witalnych i świeżości. Nie zawsze jednak budził pozytywne skojarzenia.

W średniowieczu utożsamiany był z katastrofą, złem a nawet diabłem. Niektóre negatywne znaczenia przetrwały w zmienionej formie do dziś – jaskrawa zieleń kojarzy się z trucizną, zaś blada, zmieszana z niewielką ilością błękitu lub szarości – z chorobą. Wraz z upływem czasu reputacja tego koloru ulegała poprawie i ostatecznie przestał kojarzyć się ze złem.

Zieleń jest ważnym kolorem islamu. Widnieje na wielu flagach krajów islamskich, a podłogi w meczetach często są właśnie tej barwy.

» Zobacz także jak wygląda deska podłogowa na ścianie

Jak kolor zielony wpływa na naszą psychikę?

Trzeba przecież wiedzieć, czy ma to być zieleń butelkowa, oliwkowa, czy może ta w odcieniach limonki albo turkusu...

Kolor zielony wywołuje uczucie bezpieczeństwa, równowagiskupienia. Odpręża, uspokaja, relaksuje. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze niedawno kojarzył się raczej z właściwą młodości niestałością, niepewnością i brakiem dojrzałości.

Ta dwoistość skojarzeń nie pozostaje bez wpływu na częstość pojawiania się barwy zielonej w naszych wnętrzach. Starsze osoby zwykły stosować ją jedynie w pomieszczeniach o charakterze gabinetowym: w pokojach do pracy i w bibliotekach, czasem jako tło dla prywatnej kolekcji obrazów.

 

STAN RÓWNOWAGI

Zielone ściany w salonie

Zieleń w salonach spotykana jest dość rzadko. Jeśli już się pojawia to w odcieniach bezpiecznych i stonowanych. Dlatego na ścianie zwykle spotykamy odcienie oliwkowe bądź miętowe.

Zielony salon z tarasem, źródło: soloha.vn
 
zielony salon z okrągłym stolikiem; źródło: photo-creation.com zielony salon z białym wejściem; źródło: lovingit.pl
zielony salon z wielkimi oknami; źródło: chemiabudowlana.info
Ściana w pokoju dziennym w kolorze butelkowej zieleni, źródło: Dirk Denison Architects Jasny, oliwkowy odcień zieleni w pokoju dziennym, źródło: John Lum Architecture
Miętowy odcień zieleni w pokoju dziennym; źródło: Mark English Architects
Zielone ściany w pokoju dziennym; źródło: Designing Solutions

DO KLASYCZNEGO
I NOWOCZESNEGO WNĘTRZA

Zielone ściany w kuchni

Kolor ten dobrze komponuje się zarówno z białymi frontami kuchennych mebli i urządzeń, jak i z tymi utrzymanymi w kolorystyce drewna.

Ciekawą alternatywą dla jednobarwnych ścian są wzorzyste tapety lub znacznie częstsze w kuchni  - ceramiczne płytki.
zielona kuchnia z bielonymi szafkami; źródło: photographiede.com
zielona kuchnia z bielonymi szafkami; źródło: photographiede.com
zielony salon; źródło: marieclairemaison.com zielona kuchnia z bielonymi szafkami; źródło: photographiede.com
zielona kuchnia; źródło: casanaute.com
zielona kuchnia z bielonymi szafkami; źródło: photographiede.com
   

SPOKÓJ I WYCISZENIE

Zieleń w sypialni Ponieważ zielony kolor uspokaja i wycisza doskonale może sprawdzić się w sypialni. Zielony kolor dobrze komponuje się z białym, kremowym i żółtym. Ładnie wygląda też w połączeniu z  wykonanymi z drewna meblami: obudową łóżka, szafą czy stolikami nocnymi.

Jaskrawe i bardziej intensywne odcienie koloru zielonego lepiej stosować jako dekoracyjny dodatek - malując np. jedną ścianę. Taka zieleń idealnie współgra z różami, bladymi i ciemnymi żółciami jak i z błękitami.
zielona kuchnia; źródło: casanaute.com
Zielony sufit w sypialni, źródło: Outindesign Zielona tapeta na ścianie w sypialni, źródło: Amy Lau Design
Zielony kamień na ścianie w sypialni, źródło: Carlyn&Company Interiors Design
Zielona tapeta na ścianie w sypialni, źródło: Michael J Lee Photography Oliwkowy odcień zieleni na ścianie w sypialni, źródło: Rachel Reider Interiors
Wnęka za łóżkiej wykończona zieloną tapetą, źródło: Art&Deco

WYRAZIŚCIE I ENERGETYCZNIE

Zielone ściany
w pokoju dziecięcym i młodzieżowym

Kolor zielony już sam w sobie jest wyrazisty. Dlatego nawet użycie stonowanych jego odcieni nie przytłacza. Zielenie w pokoju dziecka sprawdzą się więc doskonale.

zielona sypialnia z tapetą; źródło: decoration.mr-bricolage.fr zielona sypialnia z tapetą; źródło: decoration.mr-bricolage.fr
zielona sypialnia z tapetą; źródło: ACarchiexpo.frAC
zielona sypialnia z tapetą; źródło: ACarchiexpo.frAC
Zielona ściana w pokoju młodzieżowym, źródło: Gaile Guevara Intensywna zieleń w pokoju młodzieżowym, źródło: Lakehita Duncan
   

KĄPIEL W NATURZE

Zielone ściany w łazience Zieleń w łazience może przez cały rok przypominać nam o przyjemnych chwilach spędzonych nad leśnym stawem, basenem w kurorcie, czy wśród mazurskich jezior. Jeśli do zielonych ścian dodamy zapach jodeł i świerków - sukces gwarantowany!
Ściana z roślin, źródło: SIOL
Intenswny odcień zieleni w toalecie, źródło: Nicholls Cabinets&Contructions zielona łazienka z mozaiką; źródło: blogs.cotemaison.fr
 
Zielona ściana w łazience zestawiona z białymi meblami, źródło: Frederic+Frederick Architects zielona łazienka wykończona drewnianymi deskami; źródło: bricobistro.com
zielona łazienka w paski; źródło: carrelage113.fr
Zieleń na schodach i korytarzach

Pojawia się najczęściej w dwóch odcieniach: zieleni oliwkowej lub blado zielonych ścian nie raz przypominających do złudzenia kolor biały.

Zielone ściany na klatce schodowej, źródło: Cynthia Lynn Photography Zielona ściana na klatce schodowej, źródło: Kathy Corbet Interiors
Zielone ściany na korytarzu, źródło: Garrison Hullinger Interior Design Zielone ściany na klatce schodowej, źródło: TSD Interiors
   

 

Author: adminEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież