Głośne panele podłogowe - co zrobić, aby podłoga nie stukała?

Chyba największą wadą paneli podłogowych jest to, że chodząc po nich słychać praktycznie każdy stawiany krok. Co zrobić, aby podłoga nie stukała, a głośne panele podłogowe nie uprzykrzyły nam życia?

Głośne panele podłogowe to przyczyna niewłaściwie ułożonych paneli, a dokładnie brak lub niewłaściwy podkład podłogowy.

Wszystkie posadzki układane w systemie bezklejowym muszą posiadać podkład podłogowy oraz paroizolację. Te elementy są nieodzowne z kilku powodów.

  • Po pierwsze folia paroizolacyjna (lub podkłady zintegrowane z taką folią) chroni panele, które są materiałem drewnopochodnym, przed wilgocią.
  • Po drugie podkład podłogowy wyrównuje drobne nierówności, które mogłyby niszczyć od spodu panele i ich łączenia oraz pozwala na bezpieczną „pracę” takiej podłodze.

Warto wiedzieć, że zastosowanie folii paroizolacyjnej o grubości 0,2 mm (lub podkładu, który jest zintegrowany z systemem odcinania wilgoci) jest warunkiem zachowania gwarancji na panele wielu czołowych producentów – takich jak Balterio, Pergo czy Quick-Step. Folię paroizolacyjną kładzie się na podłoże betonowe, a na nią podkład. Skoro od niego w dużej mierze zależy akustyka naszej podłogi – jaki zatem wybrać?

Jaki podkład wybrać?

Jeśli zależy nam by ciszej było w naszym mieszkaniu powinniśmy wybrać podkład, który charakteryzuje wysoka poprawa akustyczna. Na ten parametr ma wpływ gęstość podkładu. Im wyższa tym podkład nie tylko lepiej wycisza, ale i jest wytrzymalszy. Dobrym przykładem takich podkładów są maty kwarcowe, które są tak trwałe, że często przy zmianie podłogi nie ma konieczności wymieniania ich na nowe. Gęstość maty kwarcowej zapewnia jej też bardzo wysoką odporność na obciążenia, co znacznie przedłuża żywotność podłogi – chroni łączenia paneli i pozwala się nimi cieszyć naprawdę długi czas.


Parametrem, który decyduje o głośności naszej podłogi, jest poprawa akustyczna, czyli mówiąc dźwięki odbite, które słyszymy w pomieszczeniu. Ten parametr często jest mylony z izolacją akustyczną, czyli dźwiękami transmisyjnymi. Izolacja akustyczna wycisza dźwięki w dół – czyli do pomieszczania poniżej tego, w którym zamontowano podłogę, a poprawa akustyczna powoduje, że ciszej jest w pomieszczeniu, w którym podłoga jest ułożona. Zwykle przy wyborze podkładu zależy nam na tym drugim parametrze, ponieważ to on decyduje o komforcie akustycznym w pomieszczeniu.


źródło: direct floor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here