FIOLETOWE ŚCIANY: elegancja i delikatność

Fioletowe ściany w domu to kolor dość rzadko spotykany. Tak naprawdę chyba dlatego, że nie do końca wiemy z czym i jak go łączyć. Sprawdźmy zatem, jak spisuje się w różnych pomieszczeniach i w jakich konfiguracjach dobrze się prezentuje.

Kolor fioletowy powstaje w wyniku zmieszania błękitu z czerwienią. To barwa, która ma wiele odcieni: od ciemnoczerwonych, jeżynowych po śliwkowe fiolety. Nie oznacza to, że w gamie fioletów brakuje delikatniejszych barw z dodatkiem bieli – takich jak wrzosowy czy lawendowy.

Kolor władzy i luksusu

Głęboki fiolet symbolizuje bogactwo i kojarzony jest z luksusem. Stało się tak za sprawą purpury tyryjskiej – naturalnego barwnika fioletu, która jest dość droga w pozyskaniu. Wytwarza się ją bowiem z rozkolców (ślimak morski), których potrzeba około 800 sztuk, aby pozyskać 1 gram purpury.

Fiolet był ulubionym kolorem Kleopatry, który w starożytnym Egipcie symbolizował cnotę i wiarę. W latach 60. stał się kolorem buntu i przemian. Uznawano go za niekonwencjonalny i prowokujący, zaś odcienie fioletu stały się symbolem młodości i poszukiwania wolności.

Jasny odcień fioletu symbolizuje romantyzm, delikatność, subtelność.

Fioletowe ściany – z jakimi kolorami je łączyć?

Odcieni fioletu jest naprawdę sporo. Wśród nich znajdziemy zarówno odcienie jasne (z domieszką bieli) jak ciemne (z domieszką szarości i czerni), ciepłe (zmieszane z czerwienią bądź żółcią) oraz zimne (z domieszką niebieskiego bądź szarego).

Fioletowy kolor nie jest łatwy w aranżacji wnętrz. Pamiętajmy, że decydując się na ten kolor na ścianach pod uwagę musimy wziąć zarówno jego odcień, rodzaj pomieszczenia i ilość naturalnego światła do niego wpadającego. Ciemniejsze odcienie fioletu mogą optycznie pomniejszyć wnętrze i je przyciemnić. Chłodny fiolet z kolei może sprawić, że pomieszczenie stanie się ponure.

Fioletowe ściany doskonale komponują się z białymi i szarymi meblami. Jego dominację przełamuje także „złamana biel”, kolory kremowe, beżowe czy jasnoszare.

Jaśniejszym bądź pastelowym odcieniem fioletu można pomalować wszystkie ściany, ciemniejszym jedną bądź wszystkie – ale wtedy warto złamać ją jaśniejszym fragmentem na ścianie, jasnymi zasłonami, meblami lub dywanem.

WTULENI W ZAPACH BZU

Fioletowe ściany w salonie

Kolor fioletowy pachnie fiołkami, bzem czy lawendą. Nie bez powodu wchodząc do pokoju dziennego w takim kolorze czujemy się otuleni przyjemnym zapachem.

Takie pomieszczenie sprawia też wrażenie bardzo przytulnego, choćby za sprawą skojarzenia koloru purpurowego i fioletowego z aksamitem.

Fioletowa ściana w salonie, fot.: Śnieżka
Wrzosowy kolor na ścianie w pokoju dziennym, fot.: A Perry Homes Fioletowy kolor wpadający praktycznie w szarość, fot.: Rochelle LD Zemlal
Fiolet na ścianie dobrze komponuje się ze srebrnymi dodatkami, źródło: pinterest.com
Salon cały we fiolecie - zarówno ściana jak i kanapy, fot.: David Anthony Chenault

Fioletowy kolor doskonale łączy się z szarym, fot.: Victoria Elizabeth

 
 

STYMULUJE DO NAUKI

Fiolet na ścianie
w pokoju dziecka

Fioletowy kolor korzystnie wpływa na pracę mózgu i stymuluje układ nerwowy. Fioletowy pokój wzmaga wyobraźnię i kreatywność. Doskonale więc sprawdzi się fiolet w pokojach dziecięcych i młodzieżowych.

Fioletowe ściany w pokoju dziecka, fot.: Rachel Reider Interiors

Pastelowy odcień fioletu w pokoju dziecka, fot.: Clever Home Design

Fioletowa lamperia w pokoju dziecka, fot.: Brosda and Bentley

Fioletowe ściany w pokoju dziecka, fot.: Michael Abrams Limited

Fioletowa tapeta w deliktany wzór motyli, fot.: Beautiful Home

Fioletowe ściany w pokoju dziecka, fot.: Spinnaker Development

 

DELIKATNIE I SUBTELNIE

Fioletowe ściany w sypialni Tapeta we fioletowe pasy, fot.: Angela Todd Designs

Fioletowa ściana w sypialni i białe meble, fot.: Nina Sobinina Design
Fioletowa ściana w sypialni, fot.: Sarah Greenman
Fioletowa ściana w sypialni, fot.: Beth Wooke Fioletowa tapeta w sypialni
   

SMAKOWICIE W KUCHNI

Fioletowe ściany w kuchni

Fiolet w kuchni często kojarzony jest ze stylem prowansalskim. Ale doskonale sprawdza się w kuchniach nowoczesnych, jasnych i przestronnych.

 

Fioletowe płytki w kuchni, fot.: Wa Design Fioletowa ściana w kuchni jest dobrym tłem dla białych mebli
Fioletowe i białe płytki na ścianie w kuchni, fot.: Story and Space Fioletowa ściana w kuchni, fot.: JB Architecture Group
   

NAJMODNIEJSZA W 2014 ROKU

Łazienka we fioletach Fiolet w łazience to hit tego roku. Dla osób zdecydowanych polecamy soczyste odcienie fioletu na ścianach. Dla tych, którzy jednak boją się tego koloru dekory we fiolecie lub pomalowanie ścian na ten kolor. Ostatecznie przemalowanie ściany trwa zaledwie chwilę.

Fioletowe dodatki w łazience, fot.: Paradyż
Fioletowa ściana w łazience, fot.: Paradyż
Fioletowa ściana w łazience, fot.: FAP Fioletowa ściana w łazience, fot.: solarnovo.com
Fioletowo-wrzosowa ściana w łazience, fot.: Design and Color Guidance Fioletowa, a raczej jagodowa ściana w łazience, fot.: Susan Teare

Fioletowe płytki w łazience, fot.: Kwadro Ceramika

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here